ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

Marek Vacovský

Marek Vacovský

13. 11. 2014 03:00 17

Seznam kapitol

1. Úvod a základní informace 2. x86 vs. ARM – jaké jsou vlastně rozdíly? 3. SoC porovnávaná v našem testu 4. Srovnání výkonu 5. Volná paměť, výdrž, nabíjení 6. Acer Iconia Tab One 7 – design a zpracování
7. Acer Iconia Tab One 7 – zvuk, displej a fotoaparáty 8. Acer Iconia Tab One 7 – HW a SW 9. Lenovo Tab A7 – design a zpracování 10. Lenovo Tab A7 – zvuk, displej a fotoaparáty 11. Lenovo Tab A7 – HW a SW 12. Konečný verdikt

Prověříme, která platforma je vhodnější pro cenově dostupné tablety. Zaměříme se na poměr cena/výkon i zkušenosti z praktického užívání. Vybrali jsme dva tablety – Acer Iconia One 7 na platformě Intel Atom Clover Trail+ (x86) s Lenovo Tab A7 s procesorem MediaTek 8121 (ARM Cortex-A7). Bude vám více vyhovovat ARM, nebo Intel?

Reklama

Jak už jsme nakousli, v dnešním článku se zaměříme na srovnání tabletů s instrukčními sadami ARM a x86. Konkrétně k tomu využijeme Acer Iconia One 7 (B1-730HD) a Lenovo Tab A7 (A3500-FL), které se pohybují na stejné cenové hladině a až na použité SoC nabízí velmi podobné parametry.

Téma, zda ARM nebo Intel, je v současné době na místě ještě více než kdykoli předtím. Intelu se totiž v poslední době daří „protlačit“ svá procesorová řešení do stále více zařízení, takže nadvláda ARMu v mobilních přístrojích již není ani zdaleka tak jednoznačná, jako tomu bylo ještě před dvěma lety.

A není to „jen“ rozmachem tabletů s Windows 8, které samozřejmě běží na procesorech s instrukční sadou x86, ale i tím, že čipsety od Intelu nabízí stále zajímavější poměr ceny a výbavy. Často se tak nachází v cenově dostupných tabletech. I proto jsme proti Intelu postavili čipset od MediaTeku, který je též znám pro dobrý poměr cena/výkon.

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejprve se podíváme na to, jak jsou vlastně tablety, které se nám do redakce dostaly, výkonné. Začneme Acerem Iconia One 7, ten běží na Androidu 4.4 KitKat a pohání jej dvoujádrový procesor Intel Atom Z2560 (2× 1,6 GHz), jenž je doplňován 1 GB paměti RAM a 8 GB úložného prostoru. Displej dorostl do velikosti 7 palců, přičemž nabízí kvalitní IPS panel a HD rozlišení (1 280 × 800 pixelů).

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
i Zdroj: PCTuning.cz

I druhý tablet, tedy Lenovo Tab A7, běží na Androidu 4.4 KitKat (aktualizace je nabídnuta po spuštění). Nabízí stejný displej a dokonce i stejně velkou kapacitu paměti RAM a úložného prostoru. Chybí mu však například zadní kamera. Celkově jsou si výbavou ale tablety velmi podobné a největší rozdíl tkví právě v použitém procesoru.

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
i Zdroj: PCTuning.cz

To by pro úvod stačilo, nyní se podíváme na rozdíly mezi jednotlivými instrukčními sadami i SoC, porovnáme výkon v testech a samozřejmě i tablety jako takové.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama