ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny

ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 9. 2017 03:00 47

Seznam kapitol

1. Speciální grafiky jen k těžení kryptoměn 2. Testovací sestava 3. Balení a Specifikace 4. Představení karty P106-100 Mining 5. Přetaktování a teploty
6. Trable s ovladači 7. Výkon v těžení kryptoměn (mining) 8. Zvýšení efektivity těžby 9. Závěr

Kdyby mi někdo před lety řekl, že budu jednou testovat grafickou kartu bez obrazových výstupů, která je určená jen k těžení kryptoměn, asi bych se mu vysmál. Ten den je ale tady, krypto-horečka nepolevuje (jen mírně), a tak si představíme první ze speciálních karet určených jen k dolování kryptoměn.

Reklama

Speciální grafiky jen k těžení kryptoměn

ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny
i Zdroj: Pctuning

Hned na úvod upozorňuji, že tenhle článek nebude soudit nebo nijak hodnotit těžební mánii, k tomu poslouží jiný článek, o mé těžební farmě a „těžební odyseji“. Ten už dva měsíce stále odsouvám, jelikož mi soustavně chodí na testy nový a zajímavý hardware a času je málo.

Dnes se budeme zajímat o těžební hardware jako takový, konkrétně GPU, které Nvidia uvolnila k oficiálním těžebním kartám. Donutila ji k tomu situace na trhu během posledních měsíců. Nejprve tedy úvod do problematiky a krátká sonda do mysli výrobců GPU.

Jistě jste si všimli, že od začátku letošního roku se začaly z obchodů vytrácet grafické karty. Nejprve Radeony a poté i GeForce. K drastickému vyhrocení situace došlo někdy na jaře těsně po uvedení Radeonů RX 500. Stoupající cena Bitcoinu, Etherea a dalších a informace o možnosti si doma „natěžit“ se šířily mezi lidmi jak lavina a způsobila drastické skoupení všech obchodů napříč Evropou, Asii a USA. Ceny letěly vzhůru, ale bylo to stejně k ničemu – karty prostě nebyly. Nikde. Ani velcí distributoři se k volným kartám nedostali, i když občas se někde něco málo objevilo.

Vzpomínám si, že někteří němečtí (a snad i angličtí) prodejci vyhradili několik desítek (stovek) karet za normální cenu jen hráčům a prodávali po jednom kuse i v době, kdy už stály karty Radeon RX 400/500 o polovinu víc. Dobře se dalo pořídit i ve velkých retail-storech (MediaMarkt), kde o mánii nic netušili a GTX 1070 prodávali stále za super cenu (sám jsem jich tam nakoupil dost). Časem ale došly karty i tam.

V tu chvíli (dle mého dost pozdě) se v AMD i Nvidiii probudili do reality a reagovali povolením výroby speciálních grafických karet. Nvidia původně schválila výrobcům kartu P106-100 a P104-100. První založena na základu GeForce GTX 1060 a druhá na GeForce GTX 1080. Druhou z nich ale poté opět zrušili, povolení k výrobě zůstalo jen pro P106-100 (GTX 1060). U AMD to bylo také tak, do výroby šly karty založené na čipu RX 470, žádný jiný. Velcí výrobci se hned této možnosti chytili a karty skutečně existují. Vyrábí je řada výrobců, konkrétně vím o Zotac, Asus, MSI, Colorful, Sapphire, Powercolor, Gigabyte. Někteří vyrábí oba modely (Radeon i GeForce) a někteří jen jednu z nich. Asus vyrábí obě varianty.

Krapet lepší postavení v produkci Asus má Radeon RX470-4GB Mining, jelikož se prodává v běžné krabici, kterou vidíte na obrázku. Je to sice zbytečné, ale balení je celkem povedené.

ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny
i Zdroj: Pctuning

Karta má 4 GB paměti, což je stále dostatečné kapacita. Svého času se řešilo, zdali právě 4 GB už nejsou málo. Náročnost těžení roste každý týden celkem znatelně nahoru a panovaly obavy, že grafiky s menší kapacitou paměti celkem brzy „odpadnou“ a jejich paměť nebude stačit. Potvrdil to znatelný propad těžebního výkonu Radeonů před pár měsíci. Nakonec AMD problém vyřešilo driverem, který chybu opravil a i 4GB grafiky stále mají co říci. Objem využité paměti při těžbě je navíc malý (v řádu stovek megabajtů).

Druhý model P106-100 Asus prodává jen „v sáčku“ a v krabici po deseti kusech. U něj žádnou hezkou krabici s potiskem nečekejte.

Radeon nebo GeForce

ASUS Mining P106-6G: test těžební karty na kryptoměny
i Zdroj: Pctuning

Pokud na speciální kartou k těžení uvažujete, zbývá se jen rozhodnout, kterou. Každá se hodí k těžení jiné kryptoměny, i když dnes je u většina soft-minerů univerzální. Ideální je mít polovinu Radeonů a polovinu GeForce, můžete pak svůj těžební výkon nabízet v celé škále algoritmů. Já primárně těžil jedině s GeForce, jelikož GTX 1070 byla, je a bude nejvýhodnější kartou na mining vůbec. Radeon RX470-4G Mining k dispozici nemám, možná časem, dnes se tedy podíváme jen na GeForce P106-100 Mining (ekvivalent GTX 1060 6 GB).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning