ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu
PCTuning Článek

ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

2. 12. 2009 03:00 67

Seznam kapitol

1. Základní informace a funkce 2. Funkce ovládacího panelu 3. Testy RMAA 4. Závěrečné zhodnocení

Zvukové karty od společnosti Asus s označením Xonar jsou mezi uživateli velmi oblíbené a mají skvělou reputaci, ale dost často i vysokou cenu. Hladiny stojatých vod low-end segmentu přišel zčeřit Xonar DS, který vám kapsu neutrhne a zároveň mu nechybí některé funkce z dražších karet.

Reklama
Reklama

Xonar DS dostanete v papírové krabičce nevelkých rozměrů, jež se svým světlým designem příliš neliší od krabiček svých kolegyň ze stejné stáje. Uvnitř najdete samotnou zvukovou kartu v antistatickém pytlíku a dále manuál s instalačním CD. Karta má nízký profil a tak se hodí i do HTPC, k čemuž dostanete i druhou, menší záslepku.
Samotná zvukovka vypadá na pohled velmi obyčejně, konektory nejsou zlacené, ale to vůbec nevadí a vůbec nic to neříká o kvalitě či nekvalitě zvukového výstupu. Na rozdíl od svých dražších kolegyň na sobě model DS nemá štít proti elektromagnetickému rušení. Ten je beztak celkem k ničemu, protože pokud by se měla zvuková karta bránit proti veškerému elektromagnetickému rušení, tak i tomu, co vychází z jejích obvodů a to není moc dobře možné.
Uvedu konkrétní příklad. Kvalitní zvuková karta E-MU 1212m stojí 3500,- Kč a nemá žádný štít. Přesto má mnohem lepší odstup signál/šum, než Xonar D2, který stojí dvakrát tolik a štít má. Není to o štítu, ale o kvalitě použitých součástek.

ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu

Karta je klasicky v provedení pro PCI slot. Bohužel se ještě většina zvukovek, a to i těch profesionálních, stále dělá stále spíše do tohoto slotu. Moc to nechápu, jelikož většina nových základních desek má právě PCI slotů nedostatek. Je to asi to samé, jako kdybyste dnes většinu harddisků stále dělali pro IDE rozhraní. Hloupost? Jistě, ale u zvukovek a i jiných přídavných karet to tak je. Zde se zkrátka buď smíříte s PCI rozhraním, nebo je třeba se poohlédnout jinde.
 

Technické parametry

ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu


K instalaci jsem použil dodávané CD s drivery. Po nainstalování potřebného softwaru se vám ukáže ovládací panel zvukové karty a výzva k restartování systému. Potom již zvukovka šlape, jak má. Instalace tedy proběhla zcela bez problémů.
 
 
ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu

Testováno bylo na 2.1 systému přes analog. V ovládacím panelu Xonar stačí zvolit výstup 2.0, ale na výběr máte samozřejmě až 7.1. Ve stereo, respektive ve 2.1, se subwoofer v ovládacím panelu jaksi nepočítá. Ale ono je to jedno, nastavovat basy lze samostatně přes FlexBass, o tom později.

Karta Xonar DS také umožňuje výměnu operačního zesilovače, tudíž si můžete s trochou hledání vylepšit zvuk karty. Vyměnit lze malý opamp čip, který vidíte na spodním obrázku.

ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu

Výměna těchto čipů je jedním z dalších lákadel této jinak low-endové karty. Pomocí lepšího opampu lze kolikrát radikálně vylepšit zvuk. Ale tato problematika je celkem široká a tak se jí zde nebudeme zabývat. Navíc sám konkrétní tipy na lepší modely opampů neznám, to je již na uživateli, jeho schopnostech a nárocích. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning