ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu

ASUS Xonar DS 7.1 - solidní zvuk za rozumnou cenu | Kapitola 4

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

2. 12. 2009 03:00 67

Seznam kapitol

1. Základní informace a funkce 2. Funkce ovládacího panelu 3. Testy RMAA 4. Závěrečné zhodnocení

Zvukové karty od společnosti Asus s označením Xonar jsou mezi uživateli velmi oblíbené a mají skvělou reputaci, ale dost často i vysokou cenu. Hladiny stojatých vod low-end segmentu přišel zčeřit Xonar DS, který vám kapsu neutrhne a zároveň mu nechybí některé funkce z dražších karet.

Reklama

Testoval jsem lacinou kartu s možností 7.1 a DTS Connect a výbavou a možnostmi mě celkem potěšila. U zvukového projevu jsem moc spokojený nebyl, věrnost reprodukce je průměrná. A ještě rád jsem si přepnul na svojí hlavní zvukovku. Nejspíš je to horšími převodníky, které sice zvládají parametry, které deklaruje výrobce, nicméně samotný poslech je o něčem jiném. Na druhou stranu ve své cenové kategorii to vůbec není špatné a rozhodně lepší, než integrované řešení.

Musím ale uznat, že dodávaný software mě potěšil. Ať už jde o pokročilejší management basů, nebo o normalizaci skladeb, jsou to šikovné funkce. Zde jsou sice implementované v ne úplně top kvalitě, ale fungují a moc nestojí. A věci jako grafický ekvalizér se vždycky hodí. Myslím, že na ovládacím panelu zvukovky nikomu nic chybět nebude a hrát budou správně jakékoliv reproduktory či sluchátka.

V možnostech konektivity snad také nic neschází, snad kromě MIDI. škoda jen, že karta má  jen jeden vstup, což je málo. Pro někoho, kdo se poohlíží po levné spolehlivé přídavné zvukovce a měl by rád DTS, optiku, nebo 7.1 analog výstup, je Xonar DS asi dobrá volba. Ale pro ty z vás, kteří hledají skutečnou kvalitu a vyžadují jen to nejlepší, musí se poohlédnout v jiné cenové kategorii. Samotná kvalita výstupu totiž podle mého názoru nedosahuje ani kvality starého Audigy 2 od Creative. Nicméně díky možnosti výměny operačního zesilovače (OPAMP) se dá projev vylepšit, ale příliš bych na to nesázel. To už vyžaduje technické znalosti a ochotu zasahovat do hardware, což udelá asi jen málokterý z potenciálních zájemců o podobnou kartu.

Osobně mám ze série zvukovek Xonar pocit, že jsou ty lepší modely trošku dražší než by podle kvality zvuku měly být. Pak také když už potřebovaly filtry a štíty proti šumu, něco to vypovídá o „kvalitě“ součástek použitých uvnitř. U tohoto low-end modelu se to potom docela projevuje na průměrné kvalitě výstupu a vstupu - grafy negrafy, prostě to nijak extra. Celkově ale tento produkt nabízí za velmi nízkou cenu řadu užitečných funkcí a možností. Jako náhrada on-board zvukovky to nemusí být marná volba, ale i ty jsou leckdy na již docela kvalitní úrovni. Zájemcům o skutečně kvalitní zvuk bych doporučil se poohlédnout jinam a připlatit. Prostě nečekejte zázraky za tisícovku...
 

Asus Xonar DS 7.1

Klady

Zápory

+ slušná cena- Průměrný zvuk
+ bohatá konektivita- Kompromisní zapojení digitálu
+ DTS Connect- Levnější zpracování
+ vyměnitelný OPAMP- Málo vstupů

 

 

Orientační cena včetně DPH: 1020,- Kč

 Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Asus

CZ

.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama