ati-vydala-catalyst-6-8
Novinka ATi vydala Catalyst 6.8

ATi vydala Catalyst 6.8

Lukáš Fiala

Lukáš Fiala

11

Srpnová verze ovladačů Catalyst by měla konečně napravit nedostatky, které jsou ATi vytýkány.

Reklama

Poslední dobou jsme ohledně ovladačů slyšeli spíše o nVidii, která ve ForceWare 91.37 oficiálně povolila Quad SLI. Softwarové oddělení ATi se nechtělo nechat zahanbit a tak je tu Catalyst 6.8. O kterých nedostatcích jsem to mluvil v úvodu?

Tak za prvné jsou to OpenGL hry. Ačkoliv drtivá většina her je založena na Direct3D, recenzenti tento poměr často nerespektují a tak OpenGL dostává více prostoru, než by tomu mělo být. A jelikož pod OpenGL si již tradičně libuje nVidie, s novými ovladači by si Radeony série X1000 měly polepšit o hezkých pár procent:

  • Doom 3: až 6,5%
  • Quake 4: až 18%
  • Prey: až 16%
  • Chronicles of Riddick: běžně 5-10%, maximálně 20%

Další zlepšení se týká využití velké grafické paměti (256 nebo 512MB). V nárůstech výkonu s 512MB pamětí oproti 256MB měla ATi navrch už u předchozí generace karet. Nyní byl "memory manager" opět vylepšen a lepšího výkonu v Direct3D aplikacích se dočkají i majitelé starších karet.

  • 3DMark06: na Radeonech řady X1000 s 256MB paměti až 22% v rozlišení 1280x1024 s antialiasingem. Největší zlepšení zaznamenají Radeony X1800 a X1900.
  • Call of Duty 2: tato hra je známá tím, že dokáže velmi profitovat z velké videopaměti. V rozlišeních 1280x1024 s vyhlazováním hran je nárůst výkonu až 30%. Největší opět na Radeonech X1800 a X1900, vyšší výkon by ale měli zaznamenat i majitelé předchozí generace (Radeon X550 a vyšší) s 256MB paměti.

A nakonec něco, za co bylo softwarové oddělení ATi dlouhou dobu proklínáno - špatné ovladače pro operační systém Linux. Catalyst 6.8 má sjednocený instalátor, který automaticky nainstaluje odpovídající ovladač pro 32bitové i 64bitové systémy.

Catalyst 6.8 pro Windows XP stahujte zde. Speciální verze ovladačů s tzv. "Chuck patchem" pro HDR + AA na Radeonech X1000 ve hře TES4: Oblivion je k dispozici zde.

PCTuning fórum: ATi Catalyst™ 6.8


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama