bude-mckinnon-vydan-do-usa
Novinka Bude McKinnon vydán do USA?

Bude McKinnon vydán do USA?

Stančík Martin

Stančík Martin

11. 12. 2006 00:00 10

Po měsících čekání bylo britskému "NASA hackerovi" Garry McKinnonovi sděleno, že jeho návrh, aby nebyl vydán do USA, bude projednán 13. února 2007.

Reklama

Na potvrzení tohoto data Garry čekal od června, když byl jeho návrh poprvé zamítnut. Tehdy soud prohlásil, že vydání je právní. Pokud nebude odvolání 13. února úspěšné, zbude McKinnonovi už jen možnost odvolat se k Sněmovně Lordů, což však není příliš nadějné.

"Podívejte, co se stalo NatWest Three," řekl dnes McKinnon pro ZDNet. "Měli za sebou mnoho lidí, avšak stejně nedostali povolení k odvolání do Sněmovny Lordů." Hacker také věří, že i jeho odvolání po novém roce nebude úspěšné. "Nevěřím, že by vláda jednala nezávisle (na Spojených státech)," řekl Garry.

NatWest Three, známý také jako Enron Three, byl první případ, který se řídil novým britským zákonem o vydávání osob a byli vydání do USA 13. června. McKinnon proti vydání bojuje již od června minulého roku. Narozdíl od jiných britských hackerů totiž Garry nijak neútočil na britské systémy, dokázán mu byl pouze nepovolený přístup do počítačů USA, k čemuž se přiznal, avšak dodal, že nikdy žádné systémy nepoškodil. Americká vláda vždy tvrdila, že McKinnon způsobil škody ve výši milionů dolarů a ohrozil národní bezpečnost.

Britský zákon o vydávání osob z roku 2003 byl vytvořen po teroristických útocích z 11. září 2001, avšak nebyl ratifikován americkou vládou. Takže i když McKinnon může být vydán do Velké Británie, Američan do Britského království vydán být nemůže...

Zdroj: ZDNet

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama