budoucnost-chlazeni-cpu-a-gpu-iontovy-vitr
Novinka Budoucnost chlazení CPU a GPU: iontový vítr?

Budoucnost chlazení CPU a GPU: iontový vítr?

Lukáš Fiala

Lukáš Fiala

5. 1. 2007 00:00 24

Zejména grafické karty mají problémy s velikostí a váhou vzduchových chladičů. Může řešením současné situace být technologie tzv. iontového větru?

Reklama

Společnost jménem Kronos Advanced Technologies vyvíjí chladič pro počítačové součástky, který bude využívat jevu iontového větru, který je znám už velmi dlouho. Elektrostatická vzduchová pumpa funguje tak, že částice ve vzduchu jsou ionizovány (nabity) a v elektrickém poli vytvářeným dvěma elektrodami putují po směru siločar.

Určitě si dokážete představit, že taková iontová pumpa na vzduch bude menší než větrák a zároveň úplně tichá. Obrázek výše demonstruje, jak pumpa chladí cosi zahřáté na 50°C - při napětí 5kV o 10 stupňů, na 8,5kV o 25°C. Ano, čtete správně, pumpa potřebuje napětí v řádu tisíců voltů. Těžko říci, jak je to se spotřebou takového chladiče, ale minimálně zmíněné malé rozměry bude nejspíše kompenzovat nutné vysokonapěťové trafo. Dalším problémem této technologie je, že Kronos chce chladit čipy přímo (bez heatsinku) a pro tento účel je průtok vzduchu, který pumpa vytvoří, nedostatečný.

Zdroj: The Future of Things

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama