budoucnost-gpu-aneb-co-prijde-po-g8x-a-r6xx
Novinka Budoucnost GPU, aneb co přijde po G8x a R6xx?

Budoucnost GPU, aneb co přijde po G8x a R6xx?

Lukáš Fiala

Lukáš Fiala

17. 11. 2006 00:00 27

The Inquirer zveřejnil zajímavý článek na téma, jak budou vypadat grafické karty generace po GeForce 8 a Radeonech X2K.

Reklama

Mysleli jste si, že GeForce 8 a její dosud nevydaná konkurence od ATi jsou z technického i uživatelského hlediska revolucí, jaká dlouho nebude mít obdoby? Nepopírám sice, že unifikovaná architektura a DirectX 10 jsou velkým krokem kupředu, ale máme-li věřit The Inquireru, i příští generace (zpráva hovoří konkrétně o ATi R700) možná od základů změní dnešní koncepci grafické karty.

High-endové varianty G8x a R6x0 budou podle The Inquireru největšími grafickými čipy vůbec. U další generace má totiž jedno GPU být nahrazeno několika menšími čipy. Zatímco v low-endu by na kartě mohl být pouze jeden čip, v high-endu by to mohlo být 8 nebo 16. Takové řešení má samozřejmě několik neoddiskutovatelných výhod:

  • stačí navrhnout jeden čip (dnes jsou potřeba minimálně 3)
  • lepší výtěžnost výroby
  • snažší chlazení

Samozřejmě jsou také překážky, které budou muset být překonány, aby výše popsaný princip mohl být použit v praxi. Současné multi-GPU systémy trápí špatná škálovatelnost - 2 karty ve SLI/CrossFire/MultiChrome nikdy nedosáhnou dvojnásobku výkonu, nemluvě o Quad SLI, které se dosud nedopracovalo do fáze použitelnosti. Dalším problémem jsou paměti - jak jistě víte, v multi-GPU se velikosti pamětí nesčítají a tak grafický subsystém se čtyřmi GPU, z nichž každé má 512MB paměti, má k dispozici stále jen 512MB, přestože fyzicky je potřeba čtyřnásobek.

V první řadě tedy bude potřeba propojení jader, něco ve stylu HyperTransportu u osmiprocesorových sestav s Opterony. Sběrnice HT je zde opravdu důležitá a díky ní jsou víceprocesorové systémy s Opterony při multithreadingu rychlejší, než sestavy s papírově silnějšími Xeony. Za druhé bude potřeba něco, co bychom ve světě procesorů a základních desek nazvali čipsetem. Počítáme-li s tím, že na "mini-GPU" se odstěhují pouze shadery a texturovací jednotky, tento "čipset" by obstarával komunikaci mezi jednotlivými mini-GPU, obsahoval by řadič pamětí, obvody pro výstupy na monitor a případně ROP jednotky (nebudou-li také odsunuty na mini-GPU). Všimněte si, že tento trend již nVidia započala u GeForce 8800, která má samostatný čip pro výstupy a komunikaci ve SLI.

The Inquirer píše, že informací je málo, ale prý by R700 i G90 měly být založeny na koncepci mini-GPU.

Budoucnost GPU, aneb co přijde po G8x a R6xx?
i Zdroj: PCTuning.cz

Budou monolitická GPU do dvou let minulostí?

Zdroj: The Inquirer

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama