cesi-stare-mobily-nerecykluji-ty-tak-casto-konci-v-supliku
Novinka Češi staré mobily nerecyklují. Ty tak často končí v šuplíku

Češi staré mobily nerecyklují. Ty tak často končí v šuplíku

Mirek Kočí

Mirek Kočí

30. 7. 2015 18:30 4

Čtyři pětiny českých domácností mají doma minimálně jeden starý mobilní telefon, který nepoužívají. Vyplývá to z průzkumu, který pro Vodafone zpracovala společnost STEM/Mark. Staré mobilní telefony přitom mohou pomoci například lidem v rozvojových zemích, pro výuku nebo posloužit třeba k výrobě šperků.

Reklama

Realizovaný průzkum ukázal, že většina českých domácností má doma minimálně jeden starý telefon, který nemá využití, nejčastěji jde pak o dva až tři kusy. Češi se však obecně staví k recyklaci pozitivně. Běžný odpad jako papír, plast a sklo recykluje více jak 92 % obyvatelstva. Elektroodpad, který zahrnuje pračky, lednice, televize a podobné spotřebiče, recykluje přes 91 % lidí. Pouze necelých 9 % obyvatel však odnese k recyklaci svůj starý telefon.

Nejčastěji jsou staré telefony ponechány v domácnostech jako náhradní kusy pro případ nouze a pouze leží v šuplících. Takto si starý telefon uchovává více než polovina lidí. Necelá 3 % lidí ovšem starý nepoužívaný telefon vyhodí do obyčejného netříděného odpadu. Přitom sběrná místa má třeba Vodafone přímo ve svých prodejnách. Vyhozením telefonu do popelnice lidé zatěžují životní prostředí nerozkladnými látkami.

Češi si svých telefonů váží, staré za nové mění nejčastěji až po pěti letech (25 % lidí). Po třech letech vymění telefon 21 % lidí a pouze dva roky si svůj přístroj ponechává necelá pětina lidí v Česku.

Jako nejčastější důvod k výměně telefonu uvedla naprostá většina respondentů (88 %), že telefon přestal fungovat. Více jak polovina lidí zhodnotila jako podstatný důvod pro pořízení nového telefonu potřebu internetového připojení v mobilu. Naopak nejméně často sáhnou po novém zařízení z důvodu, že to stávající už není tak pěkné. Shodlo se na tom 88 % dotazovaných. Více jak čtvrtina respondentů jde ovšem s dobou a nový telefon si pořídí, jelikož chce využívat moderní technologie.

Recyklace starých telefonů, ať už funkčních nebo nefunkčních, má příznivý dopad na životní prostředí. Často se staré nefunkční telefony rozebírají na materiál, který se dále využívá při další výrobě. Nejškodlivějšími materiály pro životní prostředí jsou těžké kovy jako měď, zinek, nikl, stříbro nebo olovo. Naopak funkční telefony lze využít například jako učební pomůcky při programování nebo testování. V případě, že do Vodafonu donesete telefon se stářím do dvou let, bude pravděpodobně vykoupen nebo repasován. Z vybraných telefonů dále zpracovatelé vyrábí například šperky.

Zdroj: Vodafone TZ

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama