ceska-wikipedie-je-vypnuta-kvuli-protestu-o-autorskem-pravu
Novinka Česká Wikipedie je vypnutá, kvůli protestu o autorském právu

Česká Wikipedie je vypnutá, kvůli protestu o autorském právu

Mirek Kočí

Mirek Kočí

21. 3. 2019 10:00 11

Pokud jste se dnes vydali hledat informace na českou nebo slovenskou Wikipedii, máte smůlu. Populární encyklopedie je totiž nedostupná. Editoři vypnutím služby protestují proti chystané celoevropské reformě autorského práva. „Toto je naše poslední šance: Pomozte nám ovlivnit podobu autorského práva v Evropské unii,“ stojí v textu na oficiálním webu.

Reklama

„26. března bude Evropský parlament hlasovat o nové evropské směrnici o autorském právu. Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13). Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí web i Wikipedii, “ uvádí se na stránkách české Wikipedie.

Editoři také apelují na všechny příznivce encyklopedie a nabádají je, aby kontaktovali svého europoslance a sdělili mu, že nepodporují takovou reformu autorského práva, která obsahuje články 11 a 13.

Návrhu kontroverzní směrnice o autorském právu a jednotném digitálním trhu (EDSM) se věnují starší články kolegy Rybky. Jedná se konkrétně o texty: EDSM se blíží: článek 11 a 13 – ne tak růžové, jak si malují a GDPR a EDSM: Od svobodného internetu na hlídaný EUnet?

Česká Wikipedie je vypnutá, kvůli protestu o autorském právu
i Zdroj: PCTuning.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama