cinsky-overclocker-pretaktoval-procesor-intel-core-i7-5775c-z-rodiny-broadwell-na-5-ghz-pri-chlazeni-vzduchem
PCTuning Novinka

Čínský overclocker přetaktoval procesor Intel Core i7-5775C z rodiny "Broadwell" na 5 GHz při chlazení vzduchem

ondrej-stepanek
Ondřej Štěpánek
14. 5. 2015 10:00 8 Sdílej:

Desktopové procesory z rodiny Intel "Broadwell" asi díru do světa neudělají už z toho důvodu, že pro patici LGA 1150 vyjdou jen dva. Přesto mohou být zajímavým objektem pro overclockery zejména proto, že využívají nový 14nm výrobní proces. Jeden z těchto procesorů se už nyní dočkal zajímavého prvenství. 

Reklama
Reklama

Čínský počítačový nadšenec a overclocker, který si říká Alberfu, totiž stanovil první rekord s vlajkovým modelem této řady, procesorem Intel Core i7-5775C, který zvládl přetaktovat na velice slušných 5 GHz. To by nebylo až tak zajímavé, kdyby nebyl procesor chlazen pouze vzduchovým chladičem. Samotný procesor je vybaven čtyřmi jádry se základním taktem 3,3 GHz. TDP procesoru je potom 65 wattů. Nutno podotknout, že se v tomto případě jednalo o tzv. inženýrský vzorek, který má otevřený násobič. 

Alberfu nejprve procesor přetaktoval na frekvenci 4,8 GHz a nechal proběhnout benchmark wPrime s výsledkem 4,399 sekundy. Procesor však dále přetaktoval až na 5 GHz při značně zvýšeném napětí na 1,419 V. Procesor byl při tomto výkonu nainstalován na základní desce ASRock Z97 OC Formula. Ze snímků je potom patrné, že procesor byl celou dobu ochlazováný věžovým chladičem Gelid GX-7.

  

Ačkoliv není tento rekord nijak oslňující, krásně poukazuje na potenciál čipu na bázi "Broadwell" a také 14nm výrobního procesu obecně. Zatím není jasné, zda je hranice 5GHz pro vlajkový model řady "Broadwell" limitem, nebo půjde z tohoto procesoru vyždímat ještě lepší výsledek. O tom se nicméně budeme moci přesvědčit již během několika následujících týdnů, kdy hodlá Intel procesor uvést na trh.  

Zdroj: 1, 2, 3

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning