Čínský útok na Nvidii: Iluvatar chce překonat architekturu Rubin
Čínský výrobce čipů Iluvatar CoreX odhalil odvážný plán, jak do roku 2027 technologicky předehnat Nvidii. Jejich chystané AI akcelerátory mají porazit i budoucí platformu Rubin.
AI model LTX2 směle konkuruje placeným generátorům videí
Blíží se konec generování videí přes placené služby. Videa k nerozeznání od reality zvládnete už i na svém počítači.
Společnost Iluvatar CoreX představila roadmapu čtyř nových generací GPU, jejichž cíl je jasný: zbavit Čínu závislosti na západním křemíku. Firma tvrdí, že její současná architektura už nyní v určitých úlohách překonává čipy Nvidia Hopper a další generace si brousí zuby na chystaný Blackwell i vzdálenější Rubin.
Podle zveřejněných informací má čtvrtá generace jejich čipů, kódově značená jako „Tianquan“, v roce 2027 výkonnostně překonat platformu Nvidia Rubin. Iluvatar CoreX se chlubí, že díky efektivnější architektuře dokáží vytěžit z hardwaru maximum, což prý dokazují interní testy na modelu DeepSeek V3. Zda se jim ale podaří tato velkolepá čísla přetavit v realitu bez přístupu k nejmodernějším výrobním procesům, zůstává velkou neznámou. Papír totiž snese všechno, ale v křemíkovém světě se počítají až reálné výsledky.