Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci
Článek Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 8. 2009 03:00 26

Seznam kapitol

1. Úvod - čipset AMD 785G 2. Testovací sestavy 3. Asus M4A785TD-V EVO - Představení 4. Asus M4A785TD-V EVO - Bližší pohled 5. Asus M4A785TD-V EVO - BIOS a přetaktování 6. Gigabyte MA785GT-UD3H - Představení
7. Gigabyte MA785GT-UD3H - Bližší pohled 8. Gigabyte MA785GT-UD3H - BIOS a přetaktování 9. Výkon desek, spotřeba 10. Herní výkon integrovaných grafik 11. Přehrávání HD a PowerPlay 12. Závěr

AMD nám uvedení čipsetu AMD 785G (RS 880G) slibovalo dlouho, původně měly desky přijít na trh už před dvěma měsíci. Dnes jsme se konečně dočkali a čipset s integrovaným Radeonem HD4200 je na světě. Pokud hledáte vhodnou desku pro AM3 procesor a chcete ušetřit, není lepší volby. Exklusivní možnosti taktování a výkon stojí za to.

Reklama
Reklama

Tento test jsem absolvoval s osazeným Athlonem II X2 250, což je dostatečně silný procesor. Pro přehrávání videa by měl teoreticky stačit i jednojádrový Sempron 100, já o tom ale vážně pochybuji. Když jsem před časem testoval integrované jádro GeForce 9300, nedalo se HD video na jednojádrovém CPU spustit, i přesto, že jej akceleruje integrovaná grafika. Doporučuji tedy jakékoliv dvoujádro, vždyť stojí dnes doslova pár korun.

Přehrávání HD videa

K testu jsem použil Blu-Ray mechaniku LG GGW-H20L, kterou jsem připojil skrze SATA k systému s Windows Vista. Pro sledování obrazu jsem využil plasmovou TV Panasonic TX-P50V10E s plným HD rozlišením a technologií NeoPDP. K přehrávání jsem použil poslední verzi PowerDVD 9 a výstup HDMI (všechny desky jsou jím vybaveny). Z videotéky jsem pečlivě vybral tituly se všemi HD kodeky. Klasická videa formátů MPEG2, Xvid, DivX přehraje i slabší procesor bez problémů, proto se jimi zabývat již nebudeme.

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Klasický horor Evil Dead II je kódován kodekem MPEG4 H.264 v plném rozlišení 1080p. Záznam legendární "Zepelínů" je převeden do formátu VC-1 v rozlišení 1080i. Poslední kodek MPEG2 HD je reprezentován kultovním "flickem" Saw v rozlišení 1080p.

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Pozitivní zjištění je, že všechny řešení dokáží přehrát HD filmy bez vypadlých snímků a výraznějších problémů. Dá se říci, že všechna zásadní integrovaná grafická jádra v čipsetem AMD, jsou na tom z pohledu zatížení CPU a akcelerace videa stejně. Dalo se to i čekat, mezi jádry není podstatnějšího rozdílu. Nový UVD 2 nedokáže akcelerovat video lépe s nižším zatížením CPU, umí ale aplikovat pokročilejší filtry na obraz. Zdali je tato funkce důležitá, nechám na vás. Já v obraze nějaký podstatný rozdíl nezaznamenal.

Nové PowerPlay

Možná jste si všimli nízké spotřeby celé sestavy, která se v klidu vejde mezi 60-70W a v plné zátěži pod 100W. Na takhle nízké spotřebě se podílí významnou měrou integrované jádro, které se konečně umí samo podtaktovat ve Windows Vista/7. Podívejte se na slajdy od AMD:

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

Čipset AMD 785G v testu - nejvýkonnější IGP v akci

První obrázek ukazuje, že v prostředí operačního systému, se jádro Radeon HD 4200 podtaktuje z obvyklých 500 MHz na pouhých 60 MHz. Tento fakt nyní není možné ještě ověřit, neexistuje utilita rozeznávající reálný aktuální takt nového jádra. Myslím ale, že můžeme AMD věřit, že se tomu tak skutečně děje. Spotřeba takového jádra by měla prý být kolem 3W v klidu. S nízkou spotřebou v zátěži souvisí druhý slajd, který přirovnává spotřebu systému při přehrávání HD filmu k běžné žárovce. Zde AMD uvádí spotřebu 68W, já naměřil o deset více, což je stále velice slušné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning