Co historie železnice říká o technologické budoucnosti?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Co historie železnice říká o technologické budoucnosti?

Co historie železnice říká o technologické budoucnosti?

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 6. 2017 18:00 56

Seznam kapitol

1. Odpočívej (až) v pokoji 2. Roboti nemají odbory 3. Svět bez dělníků, řidičů, prodavačů... 4. Války a vlaky aneb když vedení neví, jak dál 5. Kočovní sběrači dotací 6. Kam s nimi?

Moderní média nás ráda zásobují informacemi, u kterých neřeší, jak souvisí s jinými informacemi. V jednom týdnu jsem se tak dozvěděl, že se snažíme prodloužit lidský věk na 120 let, takže kvůli stárnutí populace bude nutné zrušit důchody i že umělá inteligence do roku 2100 nahradí i vysoce specializované odborníky, takže práce zmizí.

Reklama

Je zjevné, že kombinace informací o vymizení práce a o nutnosti práce i ve stáří nedává dohromady smysl. Moderní společnost je plná fascinujících paradoxů. Stát vyvinul – a stále vyvíjí – intenzivní snahu o to, abychom žili déle a lépe. To ale znamená, že budeme opravdu žít déle, což je z hlediska sociálního systému nákladné, takže odborníci vidí jako jediné řešení to, že buď jako mladí vytvoříte a následně prodáte startup a strávíte většinu života jako rentiéři – anebo budete pracovat v hlubokém stáří až do smrti, což je vize, se kterou přišel ministr Pilný.

Je krutým paradoxem, že to je člověk, který pracoval pro Microsoft a měl by mít tedy tendenci do svých vizí zahrnout i technologie. V tomto vyjádření zcela míjí nástup umělé inteligence, což je technologie svým významem minimálně srovnatelná s internetem, protože má potenciál nahradit drtivou většinu lidské práce, od variabilní manipulace s předměty, přes řízení dopravních prostředků a i velké množství intelektuální práce. Na druhou stranu najdete i jeho přednášky, ze kterých je zřejmé, že si je vědom, co můžeme v budoucnosti čekat.

Co budeme dělat v případě, že většina práce, tak jak ji dnes známe, opravdu zmizí? Mladí se pravděpodobně přizpůsobí, ale chtít po horníkovi, aby se rekvalifikoval na programátora, je docela šílené, i když se to opravdu děje. Někteří to asi zvládnou, ale pak tu máme velkou masu lidí, pro které se práce nenajde.

Rekvalifikace horníků na programátory v pilotním programu společnosti LMC
i Zdroj: Pctuning
Rekvalifikace horníků na programátory v pilotním programu společnosti LMC

Odborníci nám v podstatě popsali svět, ve kterém budete bojovat s jinými geronty o poslední zbytky práce, protože vás stát dohnal svými regulacemi k dlouhověkosti, aniž by přemýšlel o možných důsledcích – a firmy vás nechtějí, protože mají výkonnější umělou inteligenci. Moderní doba je fascinující, protože je schopná popsat problém, do kterého se řítíme, aniž by s ním cokoliv dělala. Důchodový systém je letadlo založené na demografickém modelu, kde mladých je hodně a staří nežijí moc dlouho, jenže tohle už neplatí a dlouho se ví, že tohle je problém.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning