dalsi-nove-a-pry-prehlednejsi-znaceni-ssd-disku-ocz-vertex-2
Novinka Další nové (a prý přehlednější) značení SSD disků OCZ Vertex 2

Další nové (a prý přehlednější) značení SSD disků OCZ Vertex 2

Jan Černý

Jan Černý

11. 4. 2011 08:00 3

Již tak zmatení zákazníci si budou moci vybrat mezi 25nm a 34nm modely. Nedozví se ale nic o výkonu a výrobci NAND flash čipů.

Reklama

Před několika týdny se rozhodlo OCZ přejít z 34nm IMTF (Intel-Micron) MLC NAND flash čipů na levnější 25nm. To sebou ale přineslo několik problémů. Tím prvním bylo částečné snížení kapacity, což by zase tak nevadilo, kdyby OCZ ve snaze co nejvíce vydělat osadilo poloviční počet čipů s dvojnásobnou kapacitou. Tím pádem byl zapojený poloviční počet kanálů řadiče a značně poklesnul výkon (zápis 40 MB/s místo 180 MB/s).

Po masivních protestech zákazníků se OCZ rozhodlo nabídnout po doplatku možnost výměny za šestnácti- (60 GB a 120 GB), respektive dvanácti-čipové disky (90 GB). To ale nebylo zcela domyšlené – OCZ opět politikařilo a místo osvědčených IMTF nebo SpecTek (ze stejné továrny v Utahu) MLC NAND flash čipů použilo levné a mizerné 32nm Hynix. Toho si samozřejmě všimlo několik zákzaníků a neuniklo to ani pozornosti Ananda.

Další nové (a prý přehlednější) značení SSD disků OCZ Vertex 2
i Zdroj: PCTuning.cz

Propad ve výkonu je stále zřejmý. Jak Anand naměřil u své sady testů, disky s čipy Hynix jsou nejpomalejší. Původní 34nm verze dosahovaly rychlosti zápisu nekomprimovatelných dat 136,6 MB/s, osekané s 25nm čipy 118,5 MB/s, ale 32nm NAND flash čipy klesla hodnota zápisu na 95,8 MB/s.

Nepřehlédněte:

Anand položil vedení OCZ několik otázek. V prvé řadě ho totiž zarazilo, že i „plnohodnotný“ model byl pomalejší než Corsair Force. Do 90 minut dostal odpověď a OCZ tehdy znovu otočilo a opět se pustilo do přejmenování, kde na konci názvu naleznete výrobní technologii použitých NAND flash čipů (teď už prý konečně pouze a jenom IMTF). V e-mailu mimo jiné stálo, že disky ponesou nové SKU a zákazníci si tak budou moci vybrat, jaké modely si zakoupí.

Další nové (a prý přehlednější) značení SSD disků OCZ Vertex 2
i Zdroj: PCTuning.cz

Tak to vypadá, že z OCZ se pomalu stává moloch, pro kterého není na prvním místě zákazník ale zisk. Jeho zákazníci se pak v jeho portfoliu vyznají jak turecké telenovele (kde je jí vlastně konec, vysílá ji ještě Nova, nebo ji zrušili a všichni se zamilovali a žijí šťastně až do smrti?). Ne, bez této jízlivé poznámky to opravdu nešlo, neboť OCZ ze svých zákazníků opravdu udělalo tupé stádo ovcí. Jen doufejme, že podobná šaškárna se nebude opakovat u chystaných OCZ Vertex 3.

Zdroj: 1, 2, 3, 4

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama