dodavky-pc-v-evrope-mezirocne-poklesly-o-15-7
Novinka Dodávky PC v Evropě meziročně poklesly o 15,7 %

Dodávky PC v Evropě meziročně poklesly o 15,7 %

Mirek Kočí

Mirek Kočí

15. 7. 2015 09:00 3

Celosvětové dodávky PC dosáhly ve druhém čtvrtletí podle předběžných výsledků ohlášených společností Gartner úrovně 68,4 milionů kusů, což představuje pokles o 9,5 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Jedná se o největší pokles od třetího čtvrtletí roku 2013. Celkově je pro letošní rok odhadován pokles dodávek PC o 4,4 %.

Reklama

Dodávky PC v regionu EMEA (Evropa, střední východ a Afrika) dosáhly ve druhém čtvrtletí roku 2015 celkového počtu 18,6 milionu kusů, což představuje meziroční pokles o 15,7 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Dodavatelé se v Evropě museli vyrovnávat zejména s vysokými stavy skladových zásob. Nabízeli proto slevy a snižovali vlastní marže. Ve třetím čtvrtletí by se podle analytiků situace s příchodem zařízení vybavených Windows 10 měla zlepšit.

K poklesu počtu dodaných PC ve druhém čtvrtletí letošního roku přispěla řada faktorů – analytici Gartneru upozorňují na tři nejdůležitější a zároveň zdůrazňují, že se jedná o dočasné vlivy, které nemění vlastní strukturu trhu PC. Znamená to, že i když trh v současné době prochází poklesem, lze očekávat, že se v roce 2016 vrátí k pomalému a stabilnímu růstu.

První místo mezi dodavateli PC si celosvětově udrželo i ve druhém čtvrtletí Lenovo, společnost ale zaznamenala první pokles počtu dodaných PC po bezmála dvou letech. Výrobce čelil obtížné situaci zejména v regionech EMEA, Latinské Ameriky a Japonska – zde poklesly dodávky dokonce dvouciferně. V podobné situaci je i HP, které zaznamenalo pokles po pěti čtvrtletích růstu – vůbec největší byl jeho propad v EMEA, patrně i díky vlivu kurzových změn.

Dell zaznamenal pokles již druhé čtvrtletí po sobě, v regionu EMEA byl nicméně jeho pokles ve srovnání s HP a Lenovem relativně mírný – podle analytiků to může být dáno menší orientací Dellu na koncový trh a tedy i menším vlivem očekávání příchodu Windows 10.

Dodávky PC v Evropě meziročně poklesly o 15,7 %
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj: Gartner TZ

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama