Doporučené sestavy a monitory – březen 2012
PCTuning Článek

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012

Tomáš Hort

Tomáš Hort

5. 3. 2012 03:00 62

Seznam kapitol

1. Přehled cenového vývoje a základních desek 2. Aktuální stav na trhu procesorů a operačních pamětí 3. Aktuální stav grafických karet a pevných disků 4. Nejlevnější „kancelářské“ sestavy 5. Levné sestavy okolo 10 tisíc korun 6. Střední třída - sestavy okolo 15 tisíc korun 7. Optimální sestavy okolo 20 tisíc korun
8. Výkonné herní stroje okolo 30 tisíc korun 9. Hodně výkonný herní stroj kolem 50 tisíc 10. Maximální sestava bez limitu 11. HTPC sestavy Intel 12. HTPC sestavy AMD 13. Doporučené monitory

AMD pokračuje ve vydávání nové řady grafických karet HD 7000, na trh se dostává mnohem více nových pevných disků a zlevňují i SSD, což je způsobeno také poklesem kurzu dolaru. Procesory AMD Phenom II v podstatě skončily a čeká se na Intel Ivy Bridge. Pojďme se podívat, jaké počítače si za dané ceny můžeme pořídit v březnu.

Reklama
Reklama

Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Cenový vývoj za poslední měsíc je poměrně dobrý. Po zdražení na 19,50 koruny za jeden dolar v půlce února se dostavil pokles a dolar je aktuálně za 18,70 koruny. Díky tomu se můžeme těšit aktuálnímu zlevňování všeho v oblasti počítačů. Situace se však může rychle obrátit, na trzích nejde situaci vůbec odhadovat dopředu. Ceny některého zboží se odvozují z ceny eura, které aktuálně stále oslabuje a k 4.3. je na 24,71 za korunu.

Největší únorovou událostí bylo představení levných grafických karet AMD HD 7750 a HD 7770, na které čekali hlavně méně nároční nebo občasní hráči her. HD 7770 se po vydání stala vůbec první grafickou kartou, jejíž referenční model má takt jádra na 1 GHz. Sapphire ihned vydal také svou OC edici, která posouvá takt o dalších 150 MHz nahoru. Z toho je vidět, že možnosti přetaktování jsou u této karty obrovské. To samé platí i u HD 7750 a vlastně u všech grafik nové série AMD.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Sapphire HD 7770 GHz Edition

Aktuálně se čeká na vydání modelů HD 7850 a HD 7870, které mají nahradit HD 6950 a HD 6970. Očekává se o něco vyšší výkon za stejnou cenu, spotřeba bude v klidu výrazně nižší (jako u všech představených modelů HD 7000) stejně jako v zátěži. Ceny a dostupnosti nových modelů AMD se ustalují, starší modely docházejí a mnoho z nich už ani nebude. Proto dojde v příštím vydání sestav k velké obměně doporučovaných grafik AMD v našich sestavách. Více si povíme o cenách, technologiích i dostupnosti.

Situace v oblasti pevných disků se ustaluje, stejně jako ceny, za které si můžeme HDD koupit. Dnes seženeme 500GB modely za cenu okolo 1900 korun, 1TB typy za cenu okolo 2400 korun a 2TB archivy za 2800 korun. Dodávky už od všech výrobců chodí v mnohem větších počtech než v lednu a s tím klesají i ceny. Podle společnosti Western Digital by se situace měla po povodních zcela narovnat v září / říjnu tohoto roku, kdy by měly být dodávky HDD stejné, jako před přírodní katastrofou, stejně tak i ceny by se měly vrátit tam, kde byly. Nic to však nemění na tom, že Seagate už u některých HDD snížil záruku na 1 rok a WD na dva nebo tři roky.

Do březnového přehledu doporučených sestav jsem doplnil podrobnosti a obrázky u maximální sestavy založené na nejnovější ultimátní platformě Intel LGA 2011. Kdo by si chtěl osvěžit, jak na tom procesory Intel Sandy Bridge E jsou, může se podívat do recenze této nové platformy na PCTuningu zde.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Nová základní deska MSI Big Bang XPower II pro nové procesory Intel Sandy Bridge E.

Pomalu se také blíží vydání nové řady procesorů Intel, které se vyrábí na nejpokročilejší výrobní technologii 22 nm. Procesory Ivy Bridge jsou nástupci Sandy Bridge čipů. Mají totožnou architekturu, jen menší výrobní technologii, což by mělo vést k nižší spotřebě a větším možnostem přetaktování.

AMD začít vyrábět konkurenci pro nové Atomy D2600 a D2700, kterou je AMD Trinity. AMD v tomto měšíci podle všeho začíná vyrábět první modely AMD Trinity, což je konkurence pro nejnovější Atomy, které se už dostávají do stále více zařízení. 32nm výroba jde AMD zřejmě o něco lépe než na konci roku, a proto je na skladech dostatek AMD Llano APU procesorů s integrovanou grafickou kartou.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012

Krabička od procesoru AMD Bulldozer s luxusní základní deskou Asus Crosshair V Formula / Thunderbolt

Základní desky se až na malé výjimky nepotýkají s žádnými výrobními problémy a jejich situace je v podstatě stále stejná. Vyvíjí se ale jejich kvalita a stabilita, protože s pokročilými technologiemi je možné osazovat za stejnou cenu kvalitnější součástky. Dříve jsme byli zvyklí na to, že levnější modely nebyly vždy úplně perfektně zpracovány, což už se dnes v podstatě nestává.

U platformy Intel je logicky v nabídce mnohem více modelů než u několikanásobně méně rozšířené platformy AMD. Došlo však ke změně v tom směru, že s poměrně velkým očekáváním od procesorů Bulldozer bylo vydáno mnohem více dražších základů s AMD čipsety, než tomu bylo v minulosti. S paticí AM3+ už také zcela skončilo účinkování společnosti Nvidia na trhu čipových sad.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Nejvyšší modely základních desek Asus s čipsetem Intel X79 nepotěšily malým ventilátorem jižního můstku.

Po oficiálním vydání platformy Intel Sandy Bridge E se socketem 2011 a čipovou sadou X79 nás nepotěšila přítomnost malých ventilátorů na některých základních deskách Asus (Sabertooth nebo Rampage IV Extreme). Osobně jsem si myslel, že doba ventilátorů na čipových sadách skončila s rozvojem nižších výrobních technologií jejich čipů již před pár lety...

Aktuální stav na trhu základních desek

Pořídit kvalitní základní desku do počítačové sestavy je jedna z nejdůležitějších věcí. Je pravdou, že většina prodávaných modelů od největších výrobců (Asus, Gigabyte, MSI) je kvalitních, a to i v nižších cenových relacích. Dražší základní deska sama o sobě žádný výkon navíc nepřidá, mívá ale lepší vybavení a může výrazně ovlivnit možnosti přetaktování. Kvalitně taktovat se dá už na průměrně drahých základech, které nemají o nic horší vybavení pro běžné použití než nejdražší modely. I proto v sestavách nebudu doporučovat designově vypiplané desky se speciálními „čudlíky“ a dalšími vylepšeními za horentní sumy.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Za designově vypiplané a vysoce kvalitní základní desky lze považovat i ty ze sérií Gigabyte Assassin či Sniper.

I do kvalitní dražší sestavy je vhodnější motherboard maximálně za tři až čtyři tisíce korun, z ušetřeného zbytku peněz se dá počítač vylepšit po stránce výkonu (lepší procesor, grafická karta) či velikosti (větší operační paměti, pevné disky). Nikomu však nechci vyvracet, že si dražší základní desky nemá kupovat. Přeci jen, jedná se prostě o to nejlepší a i osobně znám ten pocit, když si na to nejlepší člověk našetří a má to. Z výše zmíněných důvodů je to však racionálně a ekonomicky méně vhodná volba.

V aktuální nabídce se řídíme podle toho, jaký procesor do základní desky plánujeme dát. Může to být Intel nebo AMD. U společnosti Intel je jediným aktuálně smysluplným socketem LGA 1155 pro procesory z řady Sandy Bridge. Vybíráme z různě drahých čipových sad, mezi které patří hlavně Intel H61, H67, P67 a Z68. H61 a H67 jsou levnější typy, P67 a Z68 jsou dražší a lépe vybavené čipsety, například v podpoře dvou dedikovaných grafických karet (SLI, Crossfire) nebo v obsažení více SATA 6Gbps (H61 nepodporuje SATA 6Gbps) a USB 3.0 portů. Z68 je nejvyšším modelem z řady, nabízí nejlepší vybavení. Na trhu jsou již i procesory Sandy Bridge E se socketem LGA 2011 a čipovou sadou

Intel X79

. O té není potřeba moc říkat, protože běžné zákazníky zcela jistě mine a ostatní si informace najdou například v odkazu přímo na stránky společnosti Intel.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


MSI Big Bang-Marshal je jednou z nejdražších základních desek z čipsetem Intel P67

Pro klasické desktopové procesory AMD je hlavní volbou socket AM3+, který byl již několik měsíců na základních deskách na trhu připraven pro vydání nových procesorů AMD Bulldozer. Důležité je, že zároveň podporuje i starší Athlon II a Phenom II modely, zatímco Bulldozery do AM3 a starších desek nedáme (některé jsou revizí upraveny, aby to šlo - musí být černá patice, ne bílá). Čipové sady AMD 900 přináší podporu nejnovějších standardů, bohužel však nemají nativně integrován řadič USB 3.0 (to má aktuálně jen čipset A75 pro Llano), a proto výrobci musí dodávat podporu pro nejnovější USB pomocí přídavných řadičů, které nejsou vždy tak bezproblémové jako by bylo nativní řešení v čipové sadě.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Gigabyte 990FXA-UD7

Vybírat můžeme z levnějších AMD 970 a 990X nebo vyšší 990FX. AMD oficiálně ukončilo integraci grafických čipů na základní desky kvůli vydání APU procesorů AMD Llano, které už mají grafickou část v sobě. Výrobci zřejmě z přesvědčení, že někteří uživatelé mohou chtít integrovanou grafiku přímo na desce, vydali také základy pro socket AM3+ se starší čipovou sadou AMD 880G, která má integrovanou grafickou kartu Radeon HD 4250. Čím více možností ve výběru máme, tím lépe. Stěžovat si proto nebudeme hlavně z důvodu nedostatku procesorů Llano pro socket FM1 s integrovaným jádrem v sobě. Někdo by totiž mohl chtít osadit výkonný procesor, ale grafickou kartu kupovat nepotřebuje, a proto mu na zobrazení stačí integrovaná.

Doporučené sestavy a monitory – březen 2012
Doporučené sestavy a monitory – březen 2012


Asus F1A75-V EVO s čipovou sadou AMD A75

Druhou volbou je socket FM1 s čipovými sadami A55 a A75. Devizou lepšího A75 je, že jako první čipová sada podporuje nativně rozhraní USB 3.0 (4 porty) spolu s deseti konektory USB 2.0. Socket FM1 je určen pro procesory AMD Llano ze sérií A4, A6 a A8. V cenících se objevují i procesory AMD Athlon II, které jsou vyráběny 32nm výrobním procesem a jsou také určeny pro socket FM1. Mají deaktivovanou grafickou část z důvodu vady, což ale na finální funkčnost samotné procesorové části vliv nemá. I na nich se však projevuje prozatimní nedoladěnost nového výrobního procesu AMD, protože jejich TDP je ve specifikaci 100 W při frekvenci 2,6 GHz. Má sice o 2 MB větší L2 cache, ale běžné starší Athlony II X4 mají při 3,1 GHz TDP 95W. Alespoň podle specifikačních údajů tak nový menší výrobní proces u AMD zatím nepřináší nižší spotřebu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning