drtive-sankce-huawei-zvazuje-prodej-technologii-k-budovani-5g-siti
Novinka Drtivé sankce: Huawei zvažuje prodej technologii k budování 5G sítí

Drtivé sankce: Huawei zvažuje prodej technologii k budování 5G sítí

Mirek Kočí

Mirek Kočí

13. 9. 2019 19:00

Huawei prochází složitým obdobím, což jeho šéfa, Rena Zhengfeie, přivedlo k myšlence, že by podnik mohl prodat přístup k 5G technologiím jinému subjektu. Případný nový vlastník by přitom nesměl pocházet z Asie, ale ze „západu“. Mělo by se jednat o firmu, se kterou mají Spojené státy dobré vztahy a mají v ní důvěru. Generální ředitel čínského gigantu to uvedl v rozhovoru pro The Economist. Pokud by se Huawei k tomuto kroku odhodlal, mohl by se tak vyřešit celý problém s černou listinou.

Reklama
Reklama

Pro Huawei není momentální situace kvůli zařazení na černou listinu Spojených států příznivá. Firma proto hledá řešení, jak z kleští, které ji svírají stále pevněji, uniknout. Jednou z možností, jak celý problém vyřešit, je, že by mohla přeprodat své know-how v rámci 5G sítí konkurenci.

Zhengfei uvedl, že firma by případnému zájemci prodala vše, co ohledně 5G sítí vynalezla. Kupující strana by získala přístup k využívání patentů, licencí, veškerým zdrojovým kódům, technickým výkresům a tak podobně. Huawei by přitom nijak nezasahoval do toho, jak s těmito zdroji kupec naloží. Ten by mohl technologie teoreticky jakkoliv měnit nebo upravovat, jak se mu zlíbí.

Drtivé sankce: Huawei zvažuje prodej technologii k budování 5G sítí

Šéf čínského gigantu má již navíc i poměrně jasnou představu o tom, jak by to vše mohlo fungovat. Huawei by pokračoval v dodávání 5G technologií těm zemím, pro které nepředstavuje bezpečnostní riziko, zatímco kupec by služby dodával do států, kam by se Huawei, kvůli podezřením z možné špionáže, nikdy nedostal. V podstatě by se jednalo o „rozdělení sféry vlivu“.

Sankce ze strany Spojených států už si pomalu začínají vybírat svou daň. Google v reakci na přidání společnosti Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu přestal do nových přístrojů dodávat klíčový software. U chystaných produktů série Mate 30 tak nebudou dostupné všechny služby – například Google Play, GMail a YouTube nebo Google Mapy. Službami Googlu nebude disponovat ani skládací Mate X. Omezení ze strany Googlu ale není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dali od čínského výrobce ruce pryč také další technologičtí giganti. Jsou mezi nimi např. společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning