gigabyte-z97-soc-force-ln2-zakladni-deska-vyrobena-pro-extremni-overclocking
PCTuning Novinka

Gigabyte Z97-SOC FORCE LN2 – základní deska vyrobená pro extrémní overclocking

Ondřej Štěpánek
Ondřej Štěpánek
15. 6. 2014 10:00 3 Sdílej:

Máme dobrou zprávu pro všechny náruživé taktovače. Společnost Gigabyte totiž vydává základní desku Z97X-SOC FORCE LN2, která je určena právě pro extrémní přetaktování. 

Reklama
Reklama

Z názvu, nebo spíše přídomku LN2 je asi každému jasné, že si na své přijdou overclockeři, kteří chtějí chladit svůj procesor kapalným dusíkem. Proto na desce nenalezneme ani otvory pro uchycení vzduchového chladiče CPU. Deska je specializovaný kus hardware, který je určen pro taktování procesorů Intel Haswell, popřípadě odnoží Devil's Canyon či Haswell Refresh, nebo budoucí generace procesorů Broadwell. Na své si přijdou i taktovači operačních pamětí. 

 

Zajímavostí je, že deska nabídne pouze dva sloty DIMM, které jsou umístěny poměrně blízko patici procesoru. Paměti díky tomu z chlazení procesoru dusíkem těží a jsou jím samy ochlazovány. Některé rekordy s přetaktování pamětí již s touto deskou padly. OC specialisté společnosti GIGABYTE HiCookie, Sofos1990 a Dino22 zvládli s deskou zvýšit frekvenci pamětí Kingston HyperX Predator z 2933 MHz na 4,5 GHz. Týden poté zvládl stejný tým na Kingston OC Takeover World Finals s Gigabyte Z97-SOC FORCE LN2 a stejnými operačními paměťmi překonat hranici 4,56 GHz

 

Ale vraťme se k samotné desce. Ta je založena na čipové sadě Intel Z97 Express a nabídne zmíněné dva DDR3 DIMM sloty s podporou připojení až 16 GB pamětí. Mimoto se dočkáme celkem čtyř slotů PCIe x16, konkrétně jednoho slotu PCI-Express x16 (běžící jako x16), jednoho slotu PCIe x16 (běžící jako x8) a dvou slotů PCIe x16 (běžící jako x4). Pro rozšiřující karty pak poslouží jeden slot PCIe x1 a dvojice rozhraní PCI. Pro připojení disků je deska vybavena jedním SATA Express konektorem a šesti porty SATA III (6 Gb/s). 

 

Zadní panel je potom vybaven čtveřicí portů USB 2.0 a čtyřmi konektory USB 3.0. Video výstupy jsou na zadním panelu čtyři a to D-Sub, DVI-D, HDMI a DisplayPort. Mimoto se dočkáme také jednoho optického konektoru S/PDIF, kombinovaného portu PS/2 a síťového portu RJ-45, který je řízen síťovým čipem Qualcomm Atheros Killer E2201. Deska má také poměrně kvalitní zvukový kodek Realtek ALC1150 s šesti výstupy. 

Cena Z97-SOC FORCE LN2 prozatím známá není, ale určitě se nebude jednat o příliš levnou záležitost.

Zdroj: 1, 2

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning