Jak na linux a aplikace: Instalujeme nový software do distribucí založených na Debianu
i Zdroj: PCTuning s využitím DALL-E (AI)
Návody Článek Jak na linux a aplikace: Instalujeme nový software do distribucí založených na Debianu

Jak na linux a aplikace: Instalujeme nový software do distribucí založených na Debianu | Kapitola 4

Tomáš Němec

Tomáš Němec

12. 6. 2024 12:30 41

Seznam kapitol

1. úvod a možnosti instalace programů 2. Přidaní repozitářů DEB 3. Balíčky Flatpak 4. Balíčky Snap 5. Snap store – správa Snapu 6. Grafická instalace balíčků

Podobnému tématu už jsme se věnovali. Od té doby už však došlo ke změně v několika důležitých oblastech. Podíváme se na to, co je u instalace aplikací pod linuxem nového a jaké další možnosti máte.

Reklama

Balíčky Snap jsou řešením distribuce softwaru vyvinuté společnosti Canonical, vývojáře Ubuntu. Základní filozofie je podobná jako u balíčků Flatpak. ovšem řešení je univerzálnější, ne jenom omezené na desktop. Základ je open Source. Ovšem vlastní obchod aplikací je uzavřený, a plně v režii společnosti Canonical. To ovšem přináší omezení zdrojů softwaru pouze na oficiální zdroj.

Proč použít Snap, a ne Flatpak? Toto řešení je připravené i pro IOT a serverové nasazení. Je zde plně automatická aktualizace, která může být v některých případech žádána.

Pokud nepoužíváme Ubuntu, nebo distribuci z ní přímo vycházející, budeme muset podporu pro tyto balíčky zprovoznit. Obecně platí, že musíme nainstalovat balíček snapd, který se velmi pravděpodobně již nachází v repozitáři vaší distribuce. Podrobnější instrukce pro zprovoznění najdeme na stránkách snapcraft.io.

 

Jak na linux a aplikace: Instalujeme nový software do distribucí založených na Debianu
i Zdroj: PCTuning.cz

Balíčky máme zprovozněny, fungují na většině grafických správců programů. Ovšem můžeme tyto balíčky spravovat i z příkazového řádku. Podíváme se na pár užitečných příkazů:

snap list
Příkaz vypíše nainstalované balíčky snap.
snap find
Základní příkaz pro vyhledávání dostupných balíčků snap.
snap info
Vypíše základní informace o konkrétním uvedeném balíčku.
snap install
Příkaz pro instalaci balíčků snap.
snap run
Příkaz pro spuštění aplikace v balíčku snap.
snap refresh --hold=<duration>
Příkaz pozastaví automatické aktualizace.
sudo snap remove
Příkaz odstraní nainstalovaný balíček

Toto je základní přehled o možnostech instalace programů na distribuce využívající balíčky DEB. Dále si proletíme nabídku pro grafickou instalaci. Využijeme zde odkazy na kapitoly původního článku, pokud se programy příliš nezměnily.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama