Intel Core i7-6900K: Osmijádro Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-6900K: Osmijádro Broadwell-E v testu

Intel Core i7-6900K: Osmijádro Broadwell-E v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 8. 2016 03:00 22

Seznam kapitol

1. Osm jader architektury Broadwell-E 2. Intel Core i7-6900K 3. Testovací systém 4. Spotřeba a teploty
5. Shrnutí výkonu a ceny 6. Přetaktování 7. Zhodnocení a závěr

V testu už jsme měli extrémně drahé desetijádro Core i7-6950X a také základní Core i7-6800K se šesti jádry a zbýval tedy poslední zástupce nové generace Broadwell-E pro LGA2011-3. Otestovali jsme nástupce Core i7-5960X, tedy osmijádrový Core i7-6900K, který je o mnoho levnější než i7-6950X a výkonem zaostává jen minimálně.

Reklama

Osm jader architektury Broadwell-E

Intel Core i7-6900K: Osmijádro Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Před třemi měsíci jsme vám ukázali první test procesoru Broadwell-E. Core i7-6950X ale není obyčejný procesor, nýbrž desetijádrové monstrum za bezmála padesát tisíc. Nízké frekvence deseti jader jsou navíc pro hráče jasnou nevýhodou, protože deset jader hry neumí rozumně využít. Podstatná je frekvence, kterou má Core i7-6950X zkrátka nízkou. Do herního počítače si tedy určitě nejvyšší model nekupujte, na trhu jsou mnohem výhodnější modely. Následoval test Core i7-6800K, který jsme vám nabídli minulý měsíc.

Core i7-6800K je nejlevnější Broadwell-E, jakýsi pomyslný nástupce Core i7-5820K. Cena je stejná, omezení počtu linek PCI-e také a shodné jsou i frekvence. Tedy téměř, jelikož Core i7-6800K má Turbo Boost Max 3.0, tedy jedno (dvě) jeho jádro jsou schopná taktu až 3,8 GHz (bez této funkce jen 3,6 GHz). Do kompletního obrazu Broadwell-E nám tedy chyběl poslední dílek - osmijádrový Core i7-6900K.

Ten je pomyslným nástupcem High-endu minulé generace, Haswell-E Core i7-5960X. Jak parametry, tak ale také cenou. Za 30 000 Kč nabízí osm jader, relativně vysoké takty a samozřejmě odemčený násobič. Pokud je pro vás deset jader zbytečných, a šest naopak málo - je právě osm ideální střední cestou. Ovšem stále za pořádný "b8)alík". Osobně si myslím, že pro hráče je osmijádro s HT zbytečné, pokud má dostatečný výkon na jedno jádro. Jen hrstka her umí těžit z tolika threadů, vždy je důležitější frekvence a výkon jednoho (dvou, tří nebo čtyř) jader. Pokud jste profesionál, a vlákna využijete pro práci, berte jader deset. I osm je ale stále dost, vzhledem k celkem znatelné finanční úspoře proti desetijádru. Jaký je nástupce Core i7-5960X, což byl hodně nadupaný procesor. Nejen výkonem, ale také možností taktování, dnes zjistíme.

Intel Core i7-6900K: Osmijádro Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Při pohledu na dnešní CPU trh a tabulku nahoře, musím zopakovat už ohrané tvrzení: Pokud bych měl upřímně doporučit platformu pravověrným hráčům, není lepší volby než Skylake (Core i5-6600K nebo Core i7-6700K). Vysoký výkon spolu s extra přetaktováním, jen tak něco u Skylake nepřekoná. Platforma X99 má pro hráče smysl jedině v případě, že chtějí více grafických karet a vybavenější (ultra High-end) platformu. Tato platforma ale najde využití hlavně v případě, že kromě hraní, uvažujete i o práci. Tam je více jader jasná výhoda, také výrazně větší kapacita paměti.

V případě, že jste si zvolili X99 nebo už jí vlastníte se starším procesorem a chcete upgradovat, máte čtyři možnosti, které ukazuje tabulka. Už jsme o tom hovořili v minulém testu i v odstavci nad obrázkem. Deset jader jedině pro profesionály, pro hráče naopak šest na vyšším taktu. Osmijádro je pro uživatele, kteří hrají i pracují, a počítač si na sebe vydělá i za cenu CPU přes třicet tisíc.

Hned v úvodu se ale neubráním mírné skepsi, která vládne trhu procesorů. Broadwell na 14nm je prostě bída. Zatím všechny CPU, které jsem testoval mají mizerné OC a tudíž si mnoho nadšenců jejich pořízení rozmyslí. Také výkon téměř nestoupá, což by klidně mohl - proč nemají tato CPU vyšší takty, které bez potíží ustojí na základním napětí, nechápu už několik let. Intel se drží konzervativních frekvencí, aby je nemusel s další generací překonávat, což je jasné a já tajně doufám, že mu AMD příští rok řádně ve střední vyšší třídě zatopí Zenem. A Intel se bude muset probudit a řádně přidat na výkonu všech CPU.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama