Intel Core i7-6950X: 10jádrové monstrum pro highendové PC
Článek Intel Core i7-6950X: 10jádrové monstrum pro highendové PC

Intel Core i7-6950X: 10jádrové monstrum pro highendové PC

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 5. 2016 05:00 25

Seznam kapitol

1. Broadwell-E, poslední do LGA 2011-3 .. 2. Broadwell-E: vlastnosti a funkce 3. Turbo Boost Max 3.0 4. Intel Core i7-6950X 5. Testovací systém 6. Syntetické testy – Paměti 7. Syntetické testy – Výpočetní operace 8. Komprese, multimédia
9. Photoshop, Excel, šifrování disku, Javascript 10. 3D rendering + Multitask 11. AvP, Dos Box, PhysX 12. Spotřeba a teploty 13. Shrnutí výkonu 14. Výkon Haswell-E vs Broadwell-E 15. Přetaktování 16. Zhodnocení a závěr...

Na Broadwell-E do patice LGA 2011-3 čekáme už dva roky, tak dlouho je na trhu Haswell-E. Novinka poprvé přináší do desktopu deset fyzických jader, nové funkce Turba, brutální vícevláknový výkon a ještě vyšší cenu. Tradičních 999 USD nahradila cenovka 1569 USD, což není rozhodně málo. Zdali stojí výkon za to, ukáže náš test..

Reklama
Reklama

Broadwell-E, poslední do LGA 2011-3...

Intel Core i7-6950X: 10jádrové monstrum pro highendové PC

Původní platforma LGA 2011 (X79 Express) byla uvedena na podzim roku 2011. Ve vysoké kondici vydržela být na vrcholu tři roky, když byla v roce 2014 nahrazena upgradem v podobě LGA 2011-3 a čipsetem X99 Express. I když se to tak nemusí zdát, i ta je s námi už dva roky a příští rok skončí. Bohužel je to tak, Skylake-E už vyjde pro novou patici (možná 2011-4). Tradiční tříletá životnost highendu je neúprosná.

Čipset X99 Express přinesl před dvěma roky hodně nového, nabízí funkci TRIM pro RAID, PCI Express také do slotu M.2, řadu portů SATA 6G a nativní USB 3.0. Nejzásadnější změna byl přechod na DDR4, které dnes dosahují rychlostí výše než 4 GHz. Společně s procesory Broadwell-E také inovuje mírně i čipset X99 Express. Nejde o nic zásadního, navíc je zde USB 3.1 a Thunderbolt 3.1 (osazen dle desky). Každý výrobce začne nabízet základní desky právě s novější revizí X99 Express, upgradovat svou desku ale nemusíte. Vše podstatně zůstalo stejné, změna je opravdu jen v přídavných čipech s modernějšími rozhraními.

Intel Core i7-6950X: 10jádrové monstrum pro highendové PC

Na dvojici nových desek se podíváme v samostatných článcích, nyní zpět k procesorům. Ty přijdou na trh čtyři (budeme o všech hovořit později). Nejvyšší model je Core i7-6950X. Jako první čip určený široké veřejnosti nese deset jader, až dosud jste si tento luxus museli koupit jako Xeon se zamčeným násobičem. Zaprvé stál výrazně víc než klasických 999 dolarů a taktovat nešel vůbec.

Nebudu zastírat, co všichni tušíte – Broadwell-E jako architektura proti Haswell-E nepřináší nic, Intel musel desetijádro vydat. Nic jiného mu nezbývalo, uvést Core i7-6950X s pár MHz navíc nad Core i7-5690X, tak není důvod k upgradu žádný. Aby byl nový čip vůbec zajímavý, a upgrade přinesl znatelný výkon navíc, musely zkrátka dvě jádra přibýt. Je ale jisté, že to bude vykoupeno kompromisy a hlavně vyšší cenou. Intel nám sice nabízí znatelný nárůst ve vícevláknovém výkonu, ale chce za něj zaplatit o 60 % více než u všech předchozích čipů Core i7. Cena je i na řadu Extreme vskutku extrémní.

S příchodem osmijádrového Core i7-5960X nastal jeden zásadní problém – starší šestijádra mají sice méně jader, ale vyšší takty. A jelikož víme, že spousta aplikací a zejména her těží spíše než z velkého počtu jader právě z vysoké frekvence jednoho nebo dvou, je osmijádro v nevýhodě.

U aplikací, které nevyužívají masivní paralelizaci (většina her), je výkon slabší. U Core i7-6950X tento paradox opět nastává, jelikož deset jader se musí vejít do obdobného TDP jako šesti nebo osmijádrový procesor. To logicky znamená, že jejich takt musí být nižší (výrobní proces je stejný, tedy ne úspornější). Intel se to snaží kompenzovat novým Turbem (Boost 3.0), ale není to úplně bez problémů a funkční. Vysvětlíme si to samozřejmě později.

Poslední věcí, kterou chci zmínit v úvodu, je taktování. Ivy Bridge-E šlo hůře taktovat, dosahovalo taktů maximálně někde kolem 4,5 GHz (spíše méně). Haswell-E (22nm) to napravil, a není problém se dostat i na takty 4,6-4,7 GHz a výše. Samozřejmě záleží na kvalitě konkrétního kusu. Od 14nm Broadwell-E se tedy čekalo vylepšení jako u 14nm Skylake, bohužel to se nekoná. Zde musím říci, že jsem hodně zklamán – Broadwell-E je na tom podobně jako Broadwell-DT (Core i7-5775C). U něj ale brzdila taktování L4 cache, u Broadwell-E zřejmě dvě náročná jádra navíc, nebo možná výrobní proces.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning