kryptominery-na-ustupu-naopak-botnet-emotet-dale-sili-tvrdi-check-point-research
Novinka Kryptominery na ústupu, naopak botnet Emotet dále sílí, tvrdí Check Point Research

Kryptominery na ústupu, naopak botnet Emotet dále sílí, tvrdí Check Point Research

Mirek Kočí

Mirek Kočí

9. 12. 2019 17:00

Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým upozorňuje, že poprvé za téměř dva roky nejsou na vrcholu nejčastějších škodlivých kódů kryptominery. Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se znovu umístila mezi bezpečnějšími zeměmi a patřila jí 93. příčka, což je posun o 5 míst oproti zářijové 88. pozici. Naopak Slovensko se posunulo mezi méně bezpečné země a poskočilo ze 79. pozice na 68. příčku. Na první místo se v Indexu hrozeb po více než roce znovu posunula Bývalá jugoslávská republika Makedonie a na čele se drží i Maledivy.

Reklama

Kryptominery dosáhly vrcholu na začátku roku 2018 a od té doby průběžně klesají. V lednu a únoru 2018 ovlivňovaly kryptominery více než 50 % organizací po celém světě, v lednu 2019 klesl dopad na 30 % a v říjnu 2019 už to bylo jen 11 %.

V říjnu byl nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě botnet Emotet, který do čela žebříčku poskočil ze zářijové 5. pozice a ovlivnil 14 % organizací po celém světě. Emotet byl na konci října šířen například halloweenskou spamovou kampaní. E-maily obsahovaly předmět jako „Happy Halloween“ a „Pozvánka na halloweenskou party“. Součástí byla nebezpečná přílohu s nějakým halloweenským názvem. XMRig na druhém místě ovlivnil 7 % společností a Trickbot na třetím místě měl dopad na 6 % organizací.

Kryptominery na ústupu, naopak botnet Emotet dále sílí, tvrdí Check Point Research
i Zdroj: PCTuning.cz

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v říjnu malware Guerilla. Na druhou příčku klesl hackerský nástroj Lotoor a z druhé na třetí místo klesl adware AndroidBauts.

Check Point analyzoval také nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především techniky SQL Injection s dopadem na 36 % organizací. Následovala zranitelnost OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure, která měla na dopad na 33 % společností. Zranitelnost MVPower DVR Remote Code Execution na třetím místě ovlivnila 32 % organizací.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama