mapy-cz-vydavaji-mapu-slovenska-pro-nevidome
Novinka Mapy.cz vydávají mapu Slovenska pro nevidomé

Mapy.cz vydávají mapu Slovenska pro nevidomé

Mirek Kočí

Mirek Kočí

28. 10. 2016 21:00

Haptická mapa Slovenska je k dispozici v přibližném měřítku 1:1200, stejně tak jako mapa České republiky. Ta byla za poslední rok zobrazena téměř 360tisíckrát, přičemž denně ji navštívilo v průměru 868 lidí, uvádí zpráva společnosti Seznam.cz.

Reklama

Mapu Slovenské republiky pro nevidomé lidé najdou v počítači v nabídce mapových vrstev na Mapy.cz pod odkazem „Změnit mapu“. Jednotlivé listy mapy pro tisk ve formátu A4 zobrazují území o velikosti 250 × 350 metrů v přibližném měřítku 1:1200. „Takto jednoduše dostupné haptické mapy států jsou světovým unikátem. Nevidomým lidem můžeme v podstatě během několika minut vytisknout hmatatelný reliéf libovolného území České republiky a Slovenska. Doposud používané postupy výroby hmatových map byly naproti tomu značně časově náročné,“ uvádí Radek Seifert, koordinátor služeb střediska ELSA.

Přitom, jak ukazuje zkušenost z České republiky, zájem o tuto službu je. „Jen za poslední rok od října 2015 do října 2016 jsme u haptické mapy ČR zaznamenali téměř 360 tisíc zobrazení a 868 unikátních návštěvníků denně.

Haptické mapy jsou založeny na technologii generování podkladů na základě map vizuálních. „Vybraný mapový podklad je v souladu se zásadami hmatového vnímání konvertován do grafického dokumentu optimalizovaného pro technologie využívající takzvaný mikrokapslový papír. Na jeho svrchní vrstvu citlivou na teplo se předloha na běžné tiskárně natiskne a ve speciálním zařízení pomocí infračervené lampy zahřeje. Tím potištěné kontury a plochy nabudou na objemu, vystoupí nad povrch papíru a vytvoří hladký, dobře hmatný reliéf,“ vysvětluje Petr Červenka, geograf a instruktor prostorové orientace střediska Teiresiás.

Haptické mapy pro nevidomé zájemcům vytisknou v centrech společností ELSA a Teiresiás. Stačí si vybrat oblast, která se bude tisknout.

Zdroj: Seznam

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama