Meta chce vyrábět vlastní čipy pro AI, jedná o akvizici startupu Rivos
Meta údajně jedná o akvizici čipového startupu Rivos. Cílem odkupu je zrychlit vývoj vlastních akcelerátorů pro AI a snížit závislost na hardwaru Nvidie.
Meta se podle informací agentury Bloomberg chystá koupit společnost Rivos, která se specializuje na návrh GPU a akcelerátorů umělé inteligence založených na otevřeném standardu RISC-V. Firma, která se doposud držela spíše v utajení, vyvíjí SoC i PCIe akcelerátory a při posledním investičním kole byla oceněna na více než 45 miliard korun.
Cílem akvizice je posílit tým, který v Metě vyvíjí vlastní čipy MTIA (Meta Training and Inference Accelerator). Ty vznikají ve spolupráci s Broadcomem a vyrábí je TSMC. První verze už běží v omezeném nasazení vedle akcelerátorů Nvidie v datových centrech společnosti. Podle zákulisních informací však není Mark Zuckerberg spokojen s rychlostí vývoje a hledá cesty, jak jej urychlit.
Pokud Meta skutečně Rivos získá, může tím přispět k uvedení jednoho z dosud nejvýznamnějších RISC-V čipů pro datová centra na světě. Otevřená architektura je dnes rozšířená hlavně v mikrokontrolérech a IoT zařízeních, ale čínští výrobci ji už zkoušejí i v noteboocích a tabletech. Pro Metu by vlastní RISC-V akcelerátor mohl znamenat cestu, jak postupně nahradit drahé grafické karty Nvidia H200 a lépe kontrolovat náklady na rozšiřující se AI infrastrukturu.
Zajímavostí je i minulost startupu Rivos – v roce 2022 na něj Apple podal žalobu kvůli údajnému odcizení firemních tajemství od bývalých inženýrů Applu. Spor se táhl až do roku 2024, kdy obě strany nakonec dosáhly mimosoudního vyrovnání. Meta tak může díky této akvizici získat nejen know-how, ale i další zkušené vývojáře v oboru.