Galerie 2
Meta chystá projekt Hyperion, staví obří datacentra ve stanech
i Zdroj: Se svolením - Meta
Novinka Meta chystá projekt Hyperion, staví obří datacentra ve stanech

Meta chystá projekt Hyperion, staví obří datacentra ve stanech

David Švrček

David Švrček

2

Mark Zuckerberg oznámil výstavbu několika datových center o výkonu až 5 GW. Meta, kvůli nutnosti mít projekt rychle hotový, staví servery v obřích plachtových stanech.

Reklama

Meta výrazně zrychluje budování vlastní infrastruktury pro vývoj a provoz umělé inteligence. Podle Marka Zuckerberga firma aktuálně staví několik tzv. multi-gigawattových AI clusterů, z nichž největší, projekt Hyperion, má být svou rozlohou téměř srovnatelný s částí Manhattanu. S novou “rychlou” strategií přichází i netradiční forma výstavby center. Některá datová centra budou umístěna v lehkých konstrukcích připomínajících stany.

Přestože se Meta zatím s modely Llama nedokázala stát dominantní silou v AI jako OpenAI nebo Google, podle interních odhadů bude první firmou na světě, která zprovozní AI datacentrum s výkonem 1 GW. Projekt s kódovým označením Prometheus má být spuštěn v roce 2026 a nabídne výkon přes tři miliardy TFLOPS. Projekt Hyperion pak má během několika let narůst až na pětinásobek tohoto výkonu.

Meta chystá projekt Hyperion, staví obří datacentra ve stanech
i Zdroj: Threads/ @zuck

Zuckerberg rovněž oznámil vznik nové výzkumné divize Meta Superintelligence Labs. Ta má disponovat největším výpočetním výkonem na výzkumníka v oboru a cílit nejen na vývoj vlastní AI, ale i na poskytování infrastruktury pro další firmy, podobně jako to dnes dělají Amazon či Groq.

Meta se v rámci nové strategie inspirovala přístupem společnosti xAI Elona Muska, která už dříve ukázala výhody modulární, rychlé výstavby serveroven. Místo tradičních budov Meta sází na stanové haly s prefabrikovanými moduly pro napájení a chlazení. Musk například stavěl datacentra v kontejnerech pro kamiony.

Napájení budou zajišťovat vlastní vysokonapěťové rozvodny. Součástí plánu je i lokální výroba energie. Meta v Ohiu staví dvě plynové elektrárny o výkonu 200 MW na každou. Celková investice se podle odhadů může v následujících letech vyšplhat až na stovky miliard korun.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama