microsoft-prodal-cinskemu-xiaomi-1-500-patentu
Novinka Microsoft prodal čínskému Xiaomi 1 500 patentů

Microsoft prodal čínskému Xiaomi 1 500 patentů

Mirek Kočí

Mirek Kočí

3. 6. 2016 08:00 1

Microsoft se dohodl s výrobcem mobilních telefonů Xiaomi na vzájemné spolupráci v patentech a využívání softwaru. Americká firma v rámci dohody prodá čínskému partnerovi kolem 1500 svých patentů.

Reklama

Dohoda zahrnuje úmluvu o vzájemném licencování patentů. Xiaomi také slíbilo, že bude na svá zařízení instalovat kopie produktů technologického partnera, včetně kancelářského balíku Office a aplikace Skype.

Microsoft již uzavřel licenční dohody s řadou světových výrobců mobilních zařízení založených na platformě Android, s čínskými producenty se mu to ale dosud nedařilo. Výrobci Xiaomi se chce stát významným prodejcem i mimo Čínu, tyto ambice ale brzdí slabá ochrana jeho patentů a strach z dlouhých právních sporů.

Na čínském trhu byla firma Xiaomi loni jedničkou s podílem 16 procent. Podle analytiků je ale pozice společnosti na domácím trhu ohrožována silnou konkurencí, takže expanze do zahraničí je pro ni nezbytností. Značka začala v únoru prodávat své telefony na americkém trhu.

Xiaomi je nyní pod tlakem jak velkých konkurentů Huawei a Samsung, tak menších domácích rivalů jako Oppo a Vivo. V prvním čtvrtletí klesl prodej zařízení Xiaomi na čínském trhu meziročně o devět procent a jejich podíl na trhu se snížil na 12 procent.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama