msi-professional-pr201-masina-na-cesty
PCTuning Článek

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

7. 8. 2008 01:00 19

Seznam kapitol

1. MSI Professional PR201 2. Design, klávesnice... 3. Vstupy/výstupy, webkamera, příslušenství 4. Zvuk, chlazení, záruka 5. Testy TFT displeje 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže baterie 11. Vyhodnocení a závěr

Novou platformu Intel Centrino 2 od Intelu jsme si již na stránkách PCT představili, ale v highendovém podání. Pro tentokrát jsem se proto podíval na levnější a mobilnější stroj. Do oka mi padla novinka od MSI, 12" notebook PR201 řady Professional, téměř ideální stroj na cesty.

Reklama
Reklama
MSI Professional PR201 - mašina na cesty


MSI Professional PR201 (pro zvětšení klikněte)

Když se řekne notebook MSI, většině z vás se asi vybaví herní série MegaBook, která je pro tuto společnost hodně typická a tyto herní notebooky s dobrým poměrem cena/výkon zná asi každý. Kromě toho však společnost nabízí i jiné stroje. Jedním z nich je přenosný 12" pracant PR201 ze série Professional. Hned na první kontakt překvapí notebook svým precizním zpracováním a hlavně hořčíkovou šasi, což je zcela jistě nadstandard. O tom, o výkonu integrovaného grafického čipu a spoustě dalších si povíme v recenzi. Napřed se ale podívejme, jak vlastně notebook vypadá ze vše možných úhlů.

MSI Professional PR201 - mašina na cesty
MSI Professional PR201 - mašina na cesty
MSI Professional PR201 - mašina na cesty

         

MSI Professional PR201 - mašina na cesty
MSI Professional PR201 - mašina na cesty
MSI Professional PR201 - mašina na cesty

         
MSI Professional PR201 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Procesor a čipset

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

Jako první se podívejme na procesor. Použita byla platforma Centrino 2 a čest máme s procesorem Core 2 Duo P8400, což je mírně ořezaný model na frekvenci 2,26GHz. Proč říkám ořezaný? Sice má 1066MHz sběrnici, 45nm výrobní proces, SSE4.1 instrukce a vše, co k těmto procesorům patří, ale má pouze poloviční L2 cache, tedy "pouhé" 3MB, což však dnes všude postačí, výjimkou je snad úprava videa, což bude na tomto notebooku dělat asi málokdo.

Čipová sada je Intel GM45. Kromě integrovaného grafického jádra navíc (o kterém si povíme za chvíli) je shodná s Intel PM45 z minulého testu. Nechybí tedy řadič DDR2 i DDR3 pamětí, PCI Express revize 2.0 a spousta dalšího, viz právě minulý test, kde jsme se na Centrino 2 podívali podrobně.

Operační paměť

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

Ačkoliv mohl výrobce použít DDR2 paměti až na frekvenci 800MHz (či samozřejmě DDR3), rozhodl se použít pouze modely Transcend pracující na frekvenci 667MHz, což je podle mě škoda. Zrovna tady šetřit těch pár desetikorun je celkem zbytečné, na druhou stranu až taková vada to není. Paměti mají standardní časování 5-5-5-15 a jedná se 2GB kit běžící v dvoukanálovém režimu.

Problém nejspíš nastane, pokud budete chtít doma upgradovat. K ničemu totiž není snadný přístup a ani k něčemu tak samozřejmému jako je operační paměť. Ani já sám jsem se k ní po dvou hodinách úsilí nedostal, což je také důvod, proč dnes chybí fotky vnitřku. Takto si výměnu komponent opravdu nepředstavuji.

Grafická karta

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

Je čas se podívat na slibovaný grafický akcelerátor. Čest máme s Intelem 4500MHD integrovaným v čipové sadě. Jedná se o čip postavený na unifikované architektuře s pouhými deseti unifikovanými jednotkami. Ačkoliv se tak nemusí zdát, čip podporuje i DirectX 10, Intel jej pouze ještě nepovolil v ovladačích. Protože se jedná o integrovaný čip, nemá k dispozici vlastní paměť a vše bere z operační. Minimum je 32MB, maximum se mi zjistit nepodařilo, ale odhaduji jej na 512MB.

Za zmínku stojí i to, že náš čip je podtaktovaný. Podle specifikací Intelu má 4500MHD běžet na 533MHz, v našem případě však běží na nižší frekvenci 475MHz

Předem vás však musím zklamat. Na hraní DirectX 10 her to opravdu nebude a to ani s výkonnějším modelem 4700MHD, který je integrovaný ve vylepšeném čipsetu Intel GM47. Navzájem se totiž  liší pouze frekvencí. Zatímco GM45 běží na 533MHz (ne v našem případě), GM47 alias 4700MHD běží na 640MHz. Žádný jiný rozdíl zde není, v praxi si tak polepšíte maximálně o nějakých 10%, což stále na žádné hraní není.

Už podle specifikací si dovolím tvrdit, že konkurenční ATI Radeon HD3200 integrovaný v každé AMD Pumě tentokrát Intel nepřekoná...

Displej

V notebooku je instalován lesklý 12" displej s rozlišením 1280x800, klasická matice TN+. Tentokrát nečekejte žádné specialitky, jedná se o klasický displej s podsvícením pomocí katod a mizernými pozorovacími úhly.

Pokud budete chtít připojit další displej, tak máte k dispozici moderní HDMI konektor a starší d-sub. Obstarožní TV Out se už díky bohu snad stává minulostí.

Pevný disk

Jako další se podívejme na pevný disk. Jak asi očekáváte, přítomna je notebooková klasika s 5400ot/min, SATA rozhraní a 8MB vyrovnávací paměti. Kapacita tentokrát pěkných 250GB a výrobce Western Digital, konkrétně model WD2500BEVS. Díky specifikacím nelze od disku čekat zázraky. K dispozici jsem měl novinářskou verzi notebooku, proto nemá smysl popisovat rozdělení disku.

Pokud budete chtít disk vyměnit, opět nastává velký problém. K disku jsem se vůbec (jakožto do celého notebooku) nedostal, takže za vše bude nutné platit a nechat to udělat autorizovaný servis. To mě mrzí a myslel jsem, že snadný přístup k RAM/HDD je dnes už samozřejmost u každého notebooku.

Optická mechanika

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

MSI Professional PR201 - mašina na cesty

Jediné, k čemu se dá paradoxně v celém notebooku dostat, je optická mechanika, kterou asi bude měnit málokdo. V notebooku je instalovaná DVD vypalovačka Optiarc, model AD-7560S. Protože máme tu čest s malým a lehkým notebookem, mechanika v práci s ním dokáže celkem slušně zamávat a vibrace i hluk jsou na dost nepříjemné úrovni. Proto je lepší data před prací zkopírovat na pevný disk.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo P8400
Frekvence2,26GHz, 3MB L2 cache, 45nm
ČipsetIntel GM45
RAM2x1GB DDR2, 667MHz
Grafická kartaIntel 4500MHD, bez vlastní paměti
Displej12" 1280x800, 16:10, lesklý
Pevný diskWestern Digital WD2500BEVS (5400ot/min)
Optická mechanikaOptiarc AD-7560S
USB3 x USB 2.0
eSATAne
Firewire (IEEE 1394)ne
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/SD/MS

výstupy na monitord-sub/HDMI
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo reproduktory
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiIntel WiFi 3945ABG
Ethernet1Gbps
Modemano
Bluetoothano
Infraportne
Webová KameraWebkamera
Ostatníčtečka otisků prstů
Rozměry301x242x37mm
Hmotnost2,05kg
Operační Systém-
Orientační cena vč. DPH27 000Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning