MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
Článek MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 8. 2016 03:00 17

Seznam kapitol

1. Desky MSI z Titanu a Uhlíku ... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Funkce desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Detaily desky 9. Napájení desky 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Hodnocení

Dnes vám nabídnu nejspíš poslední test desky s čipsetem X99. Tato platforma pomalu míří do „důchodu“ a za pár měsíců bude nahrazena novou paticí i čipsetem. Ale na ty se ještě načekáme, zatím je platforma X99 stále aktuální, máme tu nové procesory a s nimi i novou generaci desek. Podívejme se na ultra high-end v podání MSI.

Reklama
Reklama

Desky MSI z Titanu a Uhlíku ...

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Platforma X99 byla uvedena v srpnu roku 2014, tudíž je na trhu dva roky. Za tyto dva roky jsme se dočkali dvou vln základních desek a procesorů. Nejprve přišla architektura Haswell-E (Core i7-5000), s níž X99 startoval. Až v roce 2016 Intel uvedl Broadwell-E, což svědčí o faktu, že vše nešlo tak hladce. Broadwell-E totiž bude na trhu jen půl roku, nikoliv dva jako Haswell-E. Za půl roku přijde v high-endu Skylake-X a s ním i nový čipset a patice. Osobně nečekám nějaké zásadní změny, Skylake-X přinese to samé jako Broadwell-E. Deset fyzických jader, možná úspornější procesory a tajně doufám i lepší taktování. Desky jako takové jistě nabídnou víc slotů M.2 a USB 3.1, a méně portů SATA. Opět nelze čekat zásadní pokrok. Dokud do high-endu nepromluví i AMD (což se bohužel zřejmě nestane – Zen je slabý), hegemonie bude trvat.

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Dnes se tedy s Broadwell-E a X99 rozloučíme, a tentokrát v herním stylu – nabušenou hráčskou desku od MSI. Jak šel čas s X99, výrobci desek po první vlně uvedli s novou generací procesorů v roce 2016 i druhou várku desek. Ta byla slabší, čítala jen několik málo modelů, ale objevily se v ní pěkné kousky.

Asus i MSI vylepšily své vlajkové lodě a nabídli opravdový luxus, ovšem za luxusní ceny. Pomyslným Olympem v produkci MSI je X99A Carbon, tedy edice s prvky uhlíku. Hned pod vrcholem pak sedí nabídka desek s prvky z titanu. Neznamená to, že by desky byly z těchto vzácných kovů. Jsou jimi jen jejich části vyzdobené a povrch desek tyto prvky připomíná. Za titanovou nebo uhlíkovou desku by nikdo na světě nezaplatil. Více si o tom povíme v článku. V testu tedy nemáme nejvyšší model Carbon, ale Titanium.

Obě se liší ale pouze v detailech, většinu funkcí a technologií mají společných. Obě patří do ultra High-endu. Podívejme se tedy hned v úvodu co druhý nejvyšší model nabízí:

Luxusní výbava

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Jak už jsem lehce zmínil, deska není z Titanu, ale tento kov je použit jen na „zaprášení“ chladiče PCH čipu a plast s logem kolem I/O panelu. Deska je vybavena porty USB 3.1, funkcí BIOS Flashback na dedikovaném USB portu, WIFI modulem od Intelu, samozřejmě podsvícením. Napájecí kaskáda je tvořená Ti cívkami, kvalitními mosfety a chlazením. Zajímavý je také Discharge Button, což je tlačítko na vybití desky - zkratováním baterie BIOSu. Kromě SATA portů deska nese také M.2 a U.2. na vše zajímavé se podíváme v detailu později. Úvod nemá cenu dále protahovat, pojďme se na desku podívat...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning