MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 8. 2016 03:00 17

Seznam kapitol

1. Desky MSI z Titanu a Uhlíku ... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Funkce desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Detaily desky 9. Napájení desky 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Hodnocení

Dnes vám nabídnu nejspíš poslední test desky s čipsetem X99. Tato platforma pomalu míří do „důchodu“ a za pár měsíců bude nahrazena novou paticí i čipsetem. Ale na ty se ještě načekáme, zatím je platforma X99 stále aktuální, máme tu nové procesory a s nimi i novou generaci desek. Podívejme se na ultra high-end v podání MSI.

Reklama

Desky MSI z Titanu a Uhlíku ...

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Platforma X99 byla uvedena v srpnu roku 2014, tudíž je na trhu dva roky. Za tyto dva roky jsme se dočkali dvou vln základních desek a procesorů. Nejprve přišla architektura Haswell-E (Core i7-5000), s níž X99 startoval. Až v roce 2016 Intel uvedl Broadwell-E, což svědčí o faktu, že vše nešlo tak hladce. Broadwell-E totiž bude na trhu jen půl roku, nikoliv dva jako Haswell-E. Za půl roku přijde v high-endu Skylake-X a s ním i nový čipset a patice. Osobně nečekám nějaké zásadní změny, Skylake-X přinese to samé jako Broadwell-E. Deset fyzických jader, možná úspornější procesory a tajně doufám i lepší taktování. Desky jako takové jistě nabídnou víc slotů M.2 a USB 3.1, a méně portů SATA. Opět nelze čekat zásadní pokrok. Dokud do high-endu nepromluví i AMD (což se bohužel zřejmě nestane – Zen je slabý), hegemonie bude trvat.

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes se tedy s Broadwell-E a X99 rozloučíme, a tentokrát v herním stylu – nabušenou hráčskou desku od MSI. Jak šel čas s X99, výrobci desek po první vlně uvedli s novou generací procesorů v roce 2016 i druhou várku desek. Ta byla slabší, čítala jen několik málo modelů, ale objevily se v ní pěkné kousky.

Asus i MSI vylepšily své vlajkové lodě a nabídli opravdový luxus, ovšem za luxusní ceny. Pomyslným Olympem v produkci MSI je X99A Carbon, tedy edice s prvky uhlíku. Hned pod vrcholem pak sedí nabídka desek s prvky z titanu. Neznamená to, že by desky byly z těchto vzácných kovů. Jsou jimi jen jejich části vyzdobené a povrch desek tyto prvky připomíná. Za titanovou nebo uhlíkovou desku by nikdo na světě nezaplatil. Více si o tom povíme v článku. V testu tedy nemáme nejvyšší model Carbon, ale Titanium.

Obě se liší ale pouze v detailech, většinu funkcí a technologií mají společných. Obě patří do ultra High-endu. Podívejme se tedy hned v úvodu co druhý nejvyšší model nabízí:

Luxusní výbava

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem lehce zmínil, deska není z Titanu, ale tento kov je použit jen na „zaprášení“ chladiče PCH čipu a plast s logem kolem I/O panelu. Deska je vybavena porty USB 3.1, funkcí BIOS Flashback na dedikovaném USB portu, WIFI modulem od Intelu, samozřejmě podsvícením. Napájecí kaskáda je tvořená Ti cívkami, kvalitními mosfety a chlazením. Zajímavý je také Discharge Button, což je tlačítko na vybití desky - zkratováním baterie BIOSu. Kromě SATA portů deska nese také M.2 a U.2. na vše zajímavé se podíváme v detailu později. Úvod nemá cenu dále protahovat, pojďme se na desku podívat...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama