PCTuning Článek

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

Z. Obermaier
Z. Obermaier
16. 8. 2016 01:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Desky MSI z Titanu a Uhlíku ... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Funkce desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Detaily desky 9. Napájení desky 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Hodnocení

Dnes vám nabídnu nejspíš poslední test desky s čipsetem X99. Tato platforma pomalu míří do „důchodu“ a za pár měsíců bude nahrazena novou paticí i čipsetem. Ale na ty se ještě načekáme, zatím je platforma X99 stále aktuální, máme tu nové procesory a s nimi i novou generaci desek. Podívejme se na ultra high-end v podání MSI.

Reklama
Reklama

Napájení desky

Na obrázku vidíme napájecí okruhy desky. Červeně je označena kaskáda napájení procesoru. Ta je tvořena deseti fázemi z PowIRStage mosfetů společnosti Fairchild. Osm fází napájí procesorová jádra zbylá dvojice pak zbytek čipu. Růžově jsou zvýrazněné napěťové kontroléry. Žlutě jsem zvýraznil fázi napájení PCH čipu a modře dvě fáze napájení pamětí. Další barva - zelená pak patří napájecím konektorům desky.

Nové napájení

Výrobce desky změnil dodavatele napájecích obvodů už u předchozí generace desek. Ze starých DrMOS čipů přešel na moderní PowerStage od výrobce Fairchild, které používá Gigabyte i Asus (ti používají prvky od jiných výrobců). Jde o nejmodernější napájecí kaskády, které doporučuje pro své procesory Intel. Myšlenka je ale stejná jako u původních DrMOS, tedy vše integrované v jednom čipu. Není potřeba dolní a horní mosfet oddělit, včetně ovladače. Vše je kompaktní a lépe se chladí. Nyní se podívejme na napájení částí dnešní desky v detailech:

PowIRStage od Fairchild

Procesorová jádra napájí šest fází sestavených z PowIRStage mosfetů. Maximální proud jež obvod může teoreticky dodat do procesoru, je kolem 330A. Mosfety doplňují kvalitní kondenzátory od společnosti Nichicon a extra kvalitní cívky. Paměti jsou napájeny obstojně. Jde o dvoufázový obvod ze dvou stejných mosfetů. Další části čipu pak napájí také dvě fáze ze stejných prvků.

Hlavní PWM kontrolér je osazen Infineon ISL6388. Jde o šesti-fázový kontrolér splňující poslední standardy Intelu. V tuto chvíli už je jasné, že dvanáct celkových digitálních fází je řízeno skrze tento kontrolér - přes násobiče na zadní straně PCB. Pracovní frekvence je u každého digitálního obvodu nastavitelná, zde je možné nastavit plynulý rozsah od 300-1000 kHz.

Obvod pro napájení PCH čipu

Dvě fáze napájení přídavných obvodů desky a CPU

Na závěr jsem ještě prozkoumal pevnou napětí při různých nastavení LLC. V prvním sloupci vidíte hodnotu změřenou multimetrem na měřících bodech, druhý pak ukazuje hodnotu v aplikaci Control Center. Nastavit si napětí a jeho tvrdost musíte sami, dle uvážení - já bych se nejvyšší hodnoty nebál. Napětí je vyšší jen o akceptovatelný kousek.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning