MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 8. 2016 03:00 17

Seznam kapitol

1. Desky MSI z Titanu a Uhlíku ... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Funkce desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Detaily desky 9. Napájení desky 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Hodnocení

Dnes vám nabídnu nejspíš poslední test desky s čipsetem X99. Tato platforma pomalu míří do „důchodu“ a za pár měsíců bude nahrazena novou paticí i čipsetem. Ale na ty se ještě načekáme, zatím je platforma X99 stále aktuální, máme tu nové procesory a s nimi i novou generaci desek. Podívejme se na ultra high-end v podání MSI.

Reklama

Hodnocení

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Ohledem k výbavě a zpracování, bude závěrečné hodnocení velmi podobné všem High-endovým deskám poslední doby. Osobně mě krapet irituje barva PCB, jelikož napodobovat titan mi přijde laciné, miniaturní množství tohoto kovu je pouze na chladiči a zadním plastovém krytu, nikoliv na PCB. Ale pro někoho může být tato barva svěží změna proti černé klasice.

Výbava a zpracování je špičkové, což se také od desky za jedenáct tisíc čeká. Deska skvěle poslouží hráčům i profesionálům, dají se na ní provozovat karty v libovolné Multi-GPU konfiguraci (až čtyři karty). Disponuje skvělým BIOSem, přetaktováním i zpracováním. Také technologická výbava je luxusní, majitel má k dispozici moře SATA a USB portů, včetně mnoha USB 3.1. Potěší M.2 slot, SATA Express i U.2 port. Možná bych ale něco z toho vyměnil za druhý M.2, což je dnes praktičtější volba. Možnosti WiFi, Bluetooth, maximální kapacita paměti 128 GB jsou již v této kategorii standardem.

Přetaktování

To je stejné, jako u podobných desek. Dnes vše leží v procesoru, nikoliv desce. S levnou deskou přetaktujete v domácích podmínkách CPU stejně jako na desce dvakrát dražší. S Haswell-E určitě dosáhnete 4,5-4,6 GHz, ale s Broadwell-E skončíte na slabých 4,3 GHz. S dusíkem nebo chladnou vodou možná, ale bude to při extrémních napětích. Navíc myslete na to, že 14nm není 22nm. Napětí 1,3V už je pro tuto výrobní technologii opravdu vysoké, například jako 1,45V pro Haswell-E. Na to pozor, přes 1,3V určitě nechoďte. Paměti jsou na tom také podobně, jako u Haswell-E. Strop kolem 3,2 GHz překonáte jen stěží, a nebude to stát za tu námahu. I tak je ale frekvence 3,2 GHz slušná a propustnost kolem 70 GB/s extra vysoká.

Osobní názor

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Než vyřknu svůj finální verdikt, musím zmínit jeden problém. Pokud desku osadíte, nastavíte třeba paměti na 2,4 GHz a necháte vše ostatní na „Auto“ a budete si myslet, že je to nejlepší, jste na omylu. MSI mají v BIOSu zřejmě nějakou chybu, jelikož procesor vykazoval v některých aplikacích asi o 25 procent nižší výkon. V některých testech byl výkon maximální, někde mírně nižší a někde o čtvrtinu nižší. Největší pokles byl u testů, které maximálně vytíží čip na delší čas. Pečlivě jsem zkoumal takty procesoru během těchto testů a sledoval, zdali neomezuje výkon nebo se nepřehřívá. Takty držely dle specifikací Intelu mezi 3,5–3,7 GHz a teploty byly dobré. I přesto výkon neodpovídal. Nastavil jsem tedy v BIOSu Enhanced Turbo na Disabled a CPU ratio Apply Mode na „per Core“. Od té chvíle bylo vše jak má být. Může to vyřešit i update BIOSu, každopádně si na to dejte pozor.

Kromě výše zmíněného nebyl s deskou jediný problém. Osobně bych uvítal krapet rychlejší start, ale to je obecný problém procesorů Broadwell-E nebo dosud neodladěných BIOSů desek všech výrobců.

Deska je to skvělá, ostatně nic jiného jsem v této kategorii nečekal. Výbava potěší, mně by ale druhý slot M.2 chyběl. Jinak nelze produktu nic vytknout, snad kromě ceny. Ta ale v high-endu také není nic překvapivého. Ať už si vyberete pro svůj high-endový herní stroj desku MSI nebo jinou z těch, které jsme testovali, chybu neuděláte chybu. Situace napříč výrobci je vyrovnaná.

Hodnocení

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu MSI X99A XPOWER GAMING TITANIUM poskytuje server Heureka.cz

MSI X99A XPower Gaming Titanium – Herní deska pro BD-E
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky a CPU děkujeme MSI Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama