nova-verze-rasperry-pi-ma-ctyrjadrove-soc-a-windows-10-zdarma
PCTuning Novinka

Nová verze Rasperry Pi má čtyřjádrové SoC a Windows 10 zdarma

ondrej-stepanek
Ondřej Štěpánek
2. 2. 2015 18:30 3 Sdílej:

Raspberry Pi uvádí na trh novou verzi svého kompaktního miniaturního jednodeskového počítače, která nese označení Raspberry Pi 2 a nabídne šestkrát vyšší výkon než předchozí verze.

Reklama
Reklama

Zajišťovat ho bude integrované SoC Broadcom BCM2836, které je vybavené čtyřmi jádry Cortex-A7 s taktem 900 MHz. Aby byl zajištěn výrobcem zmiňovaný šestinásobný výkon oproti předchozím verzím, výrobce počítač osadil také 1 GB SDRAM typu LPDDR2 od značky Micron. 

Další zajímavostí PC je také to, že procesor založený na architektuře ARMv7 je schopen mimo operačních systémů GNU/Linux (včetně Ubuntu) pracovat také s chystaným systémem Windows 10. Výrobce totiž při práci na svém novém modelu miniaturního počítače úzce spolupracoval se společností Microsoft, díky čemuž bude vývojářům k Raspberry Pi 2 poskytována v rámci programu Windows Delepoper Program for IoT (Internet of Things) speciální verze systému Windows 10 zdarma. 

Nový model Raspberry Pi by měl mít naprosto shodnou velikost, tvar i rozdělení komponent jako předchozí model B+. PC tedy budeme moci umístit do stejných pouzder jako předchozí model. Mezi konektivitou pak nebude chybět 40pinový GPIO konektor, 100Mb/s ethernetový port, slot pro microSD kartu a čtyři porty USB. Stejný je také dvojitý převodník snižující napětí z 5V na 3,3V. 

Výhodou nové verze je také to, že se vůči předchozím variantám nijak výrazně nezměnila ani cena. Měla by se u nás totiž pohybovat přibližně okolo 980 Kč. 

Porovnání nového Raspberry Pi 2 (vpravo) s předchozím modelem B+

Zdroj: 1, 2, 3

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning