NVIDIA TITAN RTX ve 20 (4K) hrách a testech
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek NVIDIA TITAN RTX ve 20 (4K) hrách a testech

NVIDIA TITAN RTX ve 20 (4K) hrách a testech

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 1. 2019 03:00 19

Seznam kapitol

1. NVIDIA Titan RTX 2. Testovací sestava a frekvence karty 3. Balení a Specifikace 4. Představení karty 5. Přetaktování a teploty 6. Syntetické testy
7. Battlefield 1, Doom, For Honor, GTA V, Watch Dogs 2 8. Gears Of War 4, Kingdom Come, Metro Redux, F1 9. P. Cars 2, Titanfall 2, Tomb Raider, Witcher 3, FF XV 10. Shrnutí výkonu ve 4K 11. Cena a spotřeba 12. Závěr

Ještě před koncem roku Nvidia přispěchala s uvedením nejvýkonnějšího Turingu, karty Titan RTX za 70 000 korun. O kolik bude výkonnější než RTX 2080 Ti při dvojnásobné ceně a jak se změní spotřeba u plného čipu TU102 s 24 GB pamětí? A co s ní udělá přetaktování? To si ukážeme v testu.

Reklama

NVIDIA Titan RTX

NVIDIA TITAN RTX ve 20 (4K) hrách a testech
i Zdroj: PCTuning.cz

Celkem dost lidí se pozastavuje nad tím, jak rychle Nvidia uvedla všechny nejvýkonnější modely RTX. Většinou byl odstup mezi nejvýkonnější herní kartou a Titanem dané generace výrazně delší. Tentokrát se vše odehrálo během tří měsíců. Osobně se domnívám, že k tomu jsou tři důvody. RTX měly být původně na trhu o půl roku dříve. Kvůli krypto-krizi se vše ale posunulo. Nvidia také potřebovala výkonnější RTX řešení než je RTX 2080 Ti, protože její RT výkon není žádný zázrak (dle Battlefield V). A třetí důvod může být vydání všech Turingů v highendu z důvodu obměny v dalším (už letošním) roce.

Já se totiž domnívám, a dostal jsem i takové echo od dobrého zdroje, že Nvidia v roce 2019 uvede Turing 2.0. Půjde prý o mírně inovované výpočetní i herní grafiky s nejvyšším výkonem. Budou vyráběny na novém výrobním procesoru ještě u TSMC, až další generace se přesune k Samsungu. K uvedení snad dojde ve třetím kvartále. Nemá jít o obměnu celé řady GPU, ale jen highendu. Čeká nás tedy možná další extrémní Titan, Quadro a čip pro DL. Dává to smysl, Titan RTX bude mít nástupce cca za rok, což je akceptovatelné rozpětí nákupů.

Než se podíváme na kartu konkrétně, jen ještě malé zamyšlení komu je určená. Nvidia už nespecifikuje Titan RTX jako čistě profi nebo herní kartu, ale jako nejvýkonnější GPU pro PC. Říkají tím, že pokud na ni máš, a chceš ji mít, kup si jí kdo chceš. Její pozice je ale někde mezi RTX 2080 Ti a Quadrem RTX, což naznačuje první obrázek tohoto článku. Tam totiž leží i cena karty. RTX 2080 Ti stojí 33 000 Kč, Titan RTX 70 000 Kč a Quadro RTX 6000 pořídíte za 170 000 Kč.

Schéma čipu TU102, Titan RTX má plné jádro
i Zdroj: PCTuning.cz
Schéma čipu TU102, Titan RTX má plné jádro

Specifikace plného jádra TU102 jsou bezesporu zajímavé. Aktivních 4608 CUDA jader není proti RTX 2080 Ti se 4352 CUDA jádry velký posun kupředu. Jde o nárůst necelých 6 procent. O stejné procento narostl i počet texturovacích jednotek, počet ROPs se zvýšil o 9 procent. Zvláštní jsou specifikace taktů. Paměti pracují na obou kartách na stejné frekvenci, jen kapacita je jiná. Díky plné sběrnici má Titan RTX krapet vyšší propustnost. Jádro má stejný základní takt 1350 MHz jako RTX 2080 Ti, ale Boost výrazně vyšší. RTX 2080 Ti (FE) má takty 1635 MHz, základní verze jen 1545 MHz. Titan RTX nabízí až 1770 MHz. Uvidíme v praxi, zdali se potvrdí.

Pokud bychom tedy jen ze specifikací měli odhadnout výkon vůči RTX 2080 Ti FE (přetaktovaná edice z výroby). Jsou dva scénáře, karta bude držet vyšší frekvence a mohla by být tedy výkonnější o cca 10 procent. Anebo budou reálné frekvence stejné (možná i nižší), čímž by se Titan RTX dostal maximálně 6 procent nad RTX 2080 Ti. Ani jedna možnost není žádná sláva, hlavně s přihlédnutím k ceně produktu, ale uvidíme po měření her.

Specifikace

NVIDIA TITAN RTX ve 20 (4K) hrách a testech
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikace karty už jsem letmo nastínil, zde tedy jen pro úplnost. Karta nese 4608 CUDA jader. Počet texturovacích jednotek je 288 a ROPs je zřejmě 96. Kapacita paměti je 24 GB, použity jsou GDDR6 s rychlostí 14 GHz. Bez podpory ECC. Propustnost 384bitového rozhraní je solidních 672 GB/s. Základní takt je 1350 MHz a Boost 1770 MHz. TDP se posunulo na stále dobrých 280 W. K napájení slouží dva osmipiny. Cena je 70 000 Kč.

Karta je sporadicky skladem nebo k přeobjednání. Dá se ale sehnat bez potíží, novinkou je možnost koupit v ČR kartu v běžném obchodě se zárukou a vším. Pokud totiž koupíte Titan RTX v eshopu Nvidie, máte u pozdějšího prodeje problém, záruka je totiž nepřenosná. To sice v EU není úplně možné a Nvidia by musela, pokud by šlo do tuhého, ustoupit a uznat ji, ale bylo by s tím trápení. Je tu možnost si ji koupit za stejnou cenu v ČR (kde si sami zjistíte snadno) včetně záruky a všeho okolo. To je solidní krok vpřed. Zdali je to akce z popudu prodejce, nebo nějaký tah Nvidie, netuším (vsadil bych na druhou možnost). Ale je to dobrá příležitost, jak koupit z pohodlí domova se vším servisem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama