p-a-semi-predstavuje-svuj-usporny-procesor
Novinka P. A. Semi představuje svůj úsporný procesor

P. A. Semi představuje svůj úsporný procesor

Lukáš Fiala

Lukáš Fiala

5. 2. 2007 00:00 6

P. A. Semi, společnost vyvíjející procesory, oznámila, že její vysoce úsporný čip PWRficient se již začal vyrábět a v malých počtech se dodává zákazníkům.

Reklama

Palo Alto Semi, nebo krátce P. A. Semi, tvrdí, že PWRficient PA6T-1682M je nejúspornějším procesorem ve své třídě. Hned na začátku musím připomenout, že PWRficient není konkurentem desktopových x86 procesorů - je totiž založen na architektuře PowerPC, kterou si P. A. Semi licencovalo od IBM. Využití by měl najít v různorodých odvětvích - v telekomunikačních zařízeních, ve vojenském vybavení nebo v herních konzolích.

PWRficient PA6T-1682M je 64bitový dvoujádrový procesor vyráběný 65nm technologií. Bude nabízen ve frekvencích 1000, 1500 a 2000MHz s maximální spotřebou 10, 15 a 25W. Typická spotřeba se prý pohybuje okolo 6, 8 a 13 wattů; samotná výpočetní jádra na 2GHz mají údajně maximální spotřebu 7W a typickou 4W. Každé jádro má L1 cache 128kB a mezi obě jádra je sdílená 2MB L2 cache. Pro komunikaci mezi jádry a zároveň pro přístup do L2 cache slouží sběrnice Connexium.


Referenční deska 'Electra'

Do procesoru je integrován i čipset, přičemž vše je propojeno Connexium sběrnicí - tím "vším" se myslí paměťový řadič pro DDR2, čtyři Gigabit Ethernet porty, dva 10Gbit Ethernet porty a PCI Express linky pro připojení dalších zařízení.

Výroba ve velkém se rozjede koncem roku. Dostupná je také varianta s jedním deaktivovaným jádrem, koncem roku bude představen skutečný jednojádrový model s menší cache a porty USB a SATA. V příštím roce se objeví verze se čtyřmi jádry, teoretická maxima jsou údajně 8 jader, 8MB L2 cache a takt 2,5GHz. Nutno ovšem podotknout, že P. A. Semi nemá žádné vlastní továrny a zaměřuje se na licencování návrhů společnostem, které si procesor již vyrobí samy.

Zdroj: TGDaily, The Inquirer

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama