pametovy-kit-g-skill-4gb-ve-dvou-modulech
PCTuning Článek

Paměťový kit G.Skill - 4GB ve dvou modulech

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 8. 2007 01:00 22

Seznam kapitol

1. Nadešel čas pro 4GB? 2. GSkill F2-6400CL5D-4GBPQ 3. Testovací sestava a přetaktování 4. Testy a závěr

Příchod systému Windows Vista donutil velké množství uživatelů počítačů k nákupu dalších paměťových modulů. A protože pro tento operační systém je kapacita paměti počítače stěžejní, může se zdát i donedávna dostačující 2GB RAM málo. Pokud budete i vy upgradovat, zauvažujte například o 2x 2GB modulech, test jedné takové sady vám dnes přinášíme.

Reklama
Reklama

Není to ani moc dávno, co mi zde v diskuzích pod články mnozí uživatelé spílali, že 2GB RAM je těžko využitelná kapacita. Velká většina z nich časem ale zjistila, že nejen herní počítač potřebuje alespoň 1GB a více. Dnešním standardem je neoddiskutovatelně už 2GB - napomohlo k tomu hlavně velké rozšíření pamětí DDR2 mezi obě hlavní procesorové platformy, což vedlo k jejich razantním zlevněním. Pokud se dnes podíváme do ceníků, dají se 2GB RAM pořídit doslova za "hubičku" (2500Kč). Velice drahé jsou už jen exklusivní řady a vlajkové modely většiny velkých výrobců - například takové Corsair Dominator s pracovní frekvencí 1250MHz stojí stále ještě neskutečných 17 000Kč.

Paměťový kit G.Skill - 4GB ve dvou modulech

Vrátím se ale k podstatě věci, pro hry dnes ve všech případech stačí právě kapacita 2GB, a to se myslím ještě dlouho nezmění. Nízké ceny pamětí a nastupující systémy s operačním systémem Vista přiměly mnoho zákazníků ke koupi dalších pamětí. Pro rozumnou práci v systému Vista je 2GB paměti prostě potřeba.

4GB paměti a 32bitová Windows (XP i Vista)

Na tomto místě je třeba zmínit, že 4GB je pro 32bitové operační systémy využívající procesory x86 (toto omezení platí nejenom pro Windows) mezní velikostí paměti. Toto omezeni vyplývá z velikosti "adresovatelného prostoru" procesoru - tedy prostoru, do kterého procesor pracující v 32bitovém režimu "dosáhne" (2^32 je 4096MB).

Situace u Windows (to platí jak pro XP tak i pro Visty) je v praxi ještě zhoršená tím, že část tohoto prostoru je rezervována pro adresování hardware počítače (memory-mapped I/O), tj. pro oblast do které se np. "mapuje" paměť grafické karty. V této situaci docela významná část 4GB paměti "leží ladem" - kolik, to závisí na konkrétní konfiguraci počítače. Jisté je ale to, že v 4GB konfiguraci bude mít v "běžných" Windows k dispozici reálně kolem 3.12GB paměti.

Pokud byste chtěli svou 4GB a větší paměť využít na maximum, musíte použít 64bitovou verzi Windows. Budete sice chvíli zápasit s hledáním odpovídajících ovladačů a aplikací, co se však využitelné paměti týče, budou vás omezovat jen možnosti vaši základní desky a peněženky...

XP versus Vista: Díky podstatně kvalitnější správě paměti se 2GB ve Vistách chová lépe než 2GB ve Windows XP (Visty potřebují ke svižnému standardnímu běhu paměti více než XP, avšak mnohem lépe s ní pak "hospodaří"). Další paměť je příjemná, ale zatím není vždy nutná. Vzhledem k cenám RAM se (zejména v situaci kdy vás počítač živí - grafika, video, CAD, programování..) ale vyplatí koupit rovnou 4 GB...

Pro šťouraly: 32bitové veze serverového operačního systémů Windows 2000 / 2003 Enterprise a Datacenter edition dokáži limit 4GB paměti obejít pomocí speciálních "stránkovacíh" extenzí Physical Address Extension (tzv. PAE). Více informací (včetně možnosti zapnutí PAE pro Windows XP) najdete zde.

Když 2GB skutečně nestačí...

Pokud jste profesionál a potřebujete větší kapacitu (počítám samozřejmě s tím, že máte operační systém a software které to umožňují), tak jste měl ještě donedávna pouze jedinou možnost. Tou možností (na desktopech) bylo pouze zakoupení čtyř 1GB modulů pamětí, což s sebou přinášelo ale jisté potíže.

První problém byl v ceně, protože 4x 1GB modul je vcelku "levnou" záležitostí až v těchto dnech. Při dnešních cenách ale tuto skutečnost již pomineme. Další, výraznější problém byl ve špatné kompatibilitě paměťových modulů a základní desky (paměťového řadiče). Ne velké většině desek Intel, ale i AMD bylo použití čtyř modulů možné jen s určitými ústupky. Buď musela být snížena frekvence modulů a nebo častěji nastaveno horší časování. Na nových základních deskách s moderními čipsety již takové množství problému není, ale zde spíše záleží na kompatibilitě konkrétních modulů a desky. Stalo se mi, že s určitou deskou, čtyři moduly prostě nejely za žádných podmínek a na jiné desce úplně bez problémů. Konkrétně třeba na desce Asus Striker Extreme (kterou jsem použil i v dnešním testu), pracuje většina různých čtveřic pamětí bez potíží, ale z našeho diskusního fóra vím, že několik uživatelů s osazením čtyř modulů na tuto desku "zápasilo" bez úspěchu. Kompatibilita základních desek se čtyřmi moduly není nikdy stoprocentně zaručena.

Pokud máte možnost si čtyři paměťové moduly přímo na vaší desce zkusit ještě před koupí, máte vyhráno. Protože snadno zjistíte, jestli je tato konfigurace funkční, nebo nikoli. Velká většina běžných zákazníků ale tuto možnost nemá.

2x 2GB = lepší stabilita

Toto časté omezení se dá jednoduše eliminovat pořízením pouze dvou modulů, ale o kapacitě 2GB každý. Tím zcela odpadá obava správně funkce čtyř paměťových modulů. Nejlevnější 4GB (2x2GB) sety se dají dnes pořídit již pod 7000Kč s DPH v podobě značkových pamětí. Pokud bychom chtěli stejnou kapacitu 4GB sestavit ze dvou klasických setů 2x1GB stálo by nás to dnes kolem 5000Kč. Rozdíl 2000Kč je sice výrazný, ale výhody jsou zřejmé - obsazení pouze dvou slotů představuje nízké riziko nekompatibility a lepší možnost k budoucímu upgradu paměti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning