Peklo zamrzlo: Office je na iPadu, post PC éra začíná
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Peklo zamrzlo: Office je na iPadu, post PC éra začíná

Peklo zamrzlo: Office je na iPadu, post PC éra začíná

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 3. 2014 11:00 65

Seznam kapitol

1. Zahoďte PC, kancelář je v tabletu 2. Tablety už nejsou jen na špatné zažívání 3. Nic lepšího než PC! 4. Na psaní, volání, MP3 či video už PC nepotřebujeme
5. PC přebubřelé 6. Nekňučte, zvykněte si! 7. PC, kdo tě ještě potřebuje?

Když Patrik Zandl odpískal na Technetu existenci PC, stala se z mnohaletého „vytí na PC“ záležitost již definitivně mainstreamová. Ukončila se tím slavná éra pokoutního prorokování o nástupu tabletů a mobilů coby počátku konce osobních počítačů a nyní se „post PC“ éra považuje za oficiálně zahájenou.

Reklama

Kdo nevěří Patrikovi, například proto, že byl vždy neochvějným mobilním prorokem, snad ho přesvědčí „prolomení sedmé pečeti“ Microsoftem: uvedení Office pro iPad. Office pro iPad byl nepochybně už nějakou dobu hotový, ale za Ballmera uveden nebyl. Možná Ballmer uvažoval o nějaké přijatelnější alternativě k vydání vlajkové aplikace Microsoftu na konkurenční platformě, například o vybombardování centrály Apple. Sayta Nadella je ale ochoten dělat radikálnější kroky, zvláště když se na Surface RT ukázalo, že Office samotný novou platformu neprotlačí. Když nejdou uživatelé za Office, musí zkrátka a dobře Office za uživateli.

Z hlediska uživatelů software Microsoftu je největší změnou model předplatného, což není nic jiného, než asi tak deset let opatrně promovaný koncept SaaS (Software as a Service). Živě si pamatuji na první vlnu marketingových oslav, které říkaly, jak je model předplatného výhodný a super, protože dokud platíte, máte stále ten nejnovější a nejčerstvější software. Otázkou ovšem je, jestli vám přijde roční předplatné za bratru 2000 Kč jako výhodné. Pravda, dostanete v tom licenci pro pět počítačů, prostor 5× 20 GB na OneDrive a 60 minut volání na Skype měsíčně. Podstatně výhodnější je akademický balíček Microsoft Office 365 University, který je určen pro jednoho uživatele (maximálně 2 počítače), je levnější než verze pro domácnost a předplatné je na čtyři roky. Ten je ale určen jenom pro studenty a zaměstnance vysokých škol.

Určitě vás zajímá, co se stane, pokud přestanete platit předplatné. Na Business Insideru to zkusili, protože jim zrovna vyexpirovalo roční předplatné. Po expiraci se produkt „deaktivoval“. Při pokusu o otevření souboru se nejdříve objeví obrazovka s informací, že produkt je deaktivovaný, můžete si ho reaktivovat klíčem, zaplatit za prodloužení služby, přihlásit se k aktivnímu předplatnému, anebo si dokument jenom přečíst.

Peklo zamrzlo: Office je na iPadu, post PC éra začíná
i Zdroj: PCTuning.cz

Office v režimu „ke čtení“ má zašeděnou většinu položek menu, můžete ale používat clipboard a přenášet data do jiných aplikací.

A co si o tom myslí diskutující američtí uživatelé? Někteří diskutéři začínají objevovat Open Office / Libre Office, zvažují setrvání u Office XP / 2003 / 2010 na věčné časy či jsou docela konsternovaní z toho, že jim může někdo deaktivovat na dálku software. Jiní poukazují na to, že nejde o žádný horror, protože stále zůstává možnost klasicky si zakoupit jednu trvalou licenci, která funguje napořád.

Zatímco na změnu modelu placení se můžeme dívat jako na věc relativně drobnou a spíše technickou, vydání Office pro iPad je opravdu velká věc. V podstatě ji můžeme považovat za potvrzení teze o nástupu post PC éry, i když kritik by jistě namítl, že Office pro Mac je tu odnepaměti a neznamená to vlastně nic. Microsoft je navíc známý tím, že neváhá „opravovat to, co nefunguje“ – a když se nepodařilo použít Office jako nástroj pro prosazení tabletů s Windows 8, klidně vydá verze Office pro konkurenční platformy, aby se jejich kancelářský balík nestal irelevantní. Ostatně Apple má podobný problém s iTunes a zvažuje jejich verzi pro Android. Pokud to neudělají, tak jim hrozí, že se vzestupem Androidu se jejich obchod s obsahem stane méně a méně významný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama