Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Pimp my Computer 9 - Project Camouflage

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage | Kapitola 4

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

15. 7. 2009 03:00 24

Seznam kapitol

1. Losování a představení výherce 2. Co s tím provedeme? 3. Opravdu podruhé? 4. Interiér a komponenty

Pro všechny nadšence, kteří se zajímají o casemodding a nebo pro čtenáře, jež oslovila soutěž Pimp my Computer, je tu její další kolo. Jako obvykle máme v tuto chvíli připraven jeden vylosovaný počítač jednoho z našich čtenářů, který se dočká změny vzhledu jeho počítačové skříně a možná i nějakého dalšího překvapení. Zajímá vás, jaké to bude?

Reklama

Útroby jsou však v tomto případě o poznání zajímavější, než v šestém kole soutěže. Zde je totiž instalován si o něco starší, ale rozměrnější hardware. Nejvíce však zaujme především systém chlazení, který je tvořen v minulosti oblíbeným obrem v podání AlCu verze vějířové Zalmana. Konkrétně ve větší verzi s 120mm vrtulí.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Ta však nemá na starosti pouze ofukování pasivu procesoru, ale zároveň odvětrává i ohřátý vzduch z žeber měděného pasivu na grafické kartě. Na ní je totiž instalován absolutně pasivní chladič od firmy AeroCool, který za pomoci dvojice heatpipe trubic vyvádí teplo od jádra právě na druhou stranu karty. Ze spodní části je však ještě druhý hliníkový pasiv, který efektivnímu chlazení ještě dopomáhá. Jak vidíte na obrázcích, tak instalace tohoto chladiče byla opravdu milimetrovou záležitostí, jelikož mezera už zde není absolutně žádná.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Chladič grafické karty od společnosti AeroCool, který funguje pouze pasivně.

Mimo tuto zajímavost se však jedná o naprosto standardní rozložení komponent. Není patrná ani velká snaha o cablemanagement, jelikož kabely jsou po case rozvedeny tak nějak nahodile a zasloužily by si minimálně porovnat. Využito jich navíc není mnoho, i když 550W zdroj LC-Power nabízí poměrně dost konektorů. Molexy jsou totiž napojeny pouze do přídavného napájení grafické karty a do pevného disku. Další zařízení zde nenajdeme.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Perforace mřížky zadního ventilátoru je "příšerná"...

Mnozí si pravděpodobně všimli i absence zadních záslepek, ať už v pozicích pro přídavné karty, tak i IOshieldu u základní desky. V takto perforované skříni si však myslím, že je to v celku jedno, jelikož prach se do case dostane jinými otvory, pokud ne zadní částí. Jeho přítomnost zde opravdu nelze přehlédnout. A to nemluvím o nánosech na podlaze skříně, které nejsou až tak neobvyklé, ale především o obrovském množství prachu, který jsem vyfoukal z pasivu chladiče procesoru. O jeho ucpání se s vámi musím podělit, jelikož takový pohled asi nemá každý z nás. Tento fakt mi nedovolil nepodívat se na teplotu procesoru před a po vyčištění a mohu zde uvést i rozdíl teplot. Tyto hodnoty se totiž lišily o celých 11°C, což je myslím opravdu hodně velké číslo. Majitel by tedy v budoucnu měl zauvažovat nad častějším čištěním svého počítače a možná i doplnění skříně o prachové filtry. Ale co už, od toho tady jsme teď my, tak uvidíme, jak se podaří case ve výsledku odizolovat od prachu.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Pasivní část chladiče procesoru absolutně ucpaná prachem - to není nejlepší!

V minulém díle, kdy jsem měl pracovat s touto skříní, jsem však díky tvorbě kompletně nové šasi, tuto case nijak nerozebíral a neodstrojoval. Negativa celé konstrukce nebyly popsány. To chci v tuto chvíli napravit. Šasi, pokud se o ní pod tímto pojmem dá vůbec mluvit, je opravdu velmi jednoduchá a v podstatě její pevnost závisí výhradně na spojení s horním plechem, jelikož je k němu mnohonásobně upevněna – nečekejte však sváry, samozřejmě je pouze nýtovaná. Upřímně, chápu, že se jedná o nejlevnější řadu počítačových skříní, ale o něco propracovanější konstrukce by se určitě v rámci daných nákladů postavit dala. Tohle je opravdu nejnižší třída a nemohl bych takovou skříň nikomu doporučovat. Možná tak do kanceláře, kde nikomu na hluku a dalších vlastnostech nezáleží. I to je jeden z důvodů, proč tato case není příliš dobrým základem ani pro rozsáhlejší úpravy.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Obyčejný a velmi rezonující koš pro pevné disky, mechaniky na tom nejsou nijak lépe.

Se samotnou konstrukcí úzce souvisí i koš na mechaniky a pevné disky, který je taktéž velmi výrazným pevnostním prvkem. Koš je naprosto standardního typu, snýtovaný z kusů plechu s výrazným lisováním a perforacemi. Upevňovací účel bezpochyby splňuje, teplo odváděcí částečně také, i když s hliníkovými boxy se srovnávat nedá. Izolaci proti vibracím však rozhodně nezvládá, ba spíše naopak, pokud disky pevně přitáhnete, rozvibruje se celá konstrukce. V tomto případě ani není instalován žádný z předních ventilátorů, který by dopomohl chlazení disku. To je možná škoda, i když nepříliš efektivní perforace na plechovém čele by zbytečně zvyšovala hlučnost celé sestavy.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Plastové čelo je jen zacvaknuté, několik šroubků by nebylo od věci.

Dost už ale kritiky, té je v tomto článku asi opravdu až moc. V tuto chvíli již mi nezbývá co dodávat, jelikož úpravy začnou až na první straně dalšího článku tohoto kola soutěže Pimp my Computer. Budu se snažit druhý díl zveřejnit v co nejbližším termínu, tak doufám, že mi zachováte přízeň a budete se těšit na výsledek.

Pimp my Computer 9 - Project Camouflage
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěrem ještě musím poděkovat sponzorovi soutěže, kterým je už poměrně dlouhou dobu firma Mironet, která dodá všechny potřebné komponenty i pro toto kolo.

Zároveň podotýkám, že ani do dnešního dne nebyla ukončena ani omezena možnost registrace. Proto připomínám, že registrační e-maily můžete i nadále zasílat na níže uvedenou adresu:

Podrobnosti k registraci a pravidla soutěže naleznete zde. V příštím článku tedy nashledanou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama