potencialne-nechtena-aplikace-js-adware-agent-af-potrapila-v-unoru-nejvic-cechu
Novinka Potenciálně nechtěná aplikace JS/Adware.Agent.AF potrápila v únoru nejvíc Čechů

Potenciálně nechtěná aplikace JS/Adware.Agent.AF potrápila v únoru nejvíc Čechů

Mirek Kočí

Mirek Kočí

8. 3. 2019 10:00

Nejčastější internetovou hrozbou v Česku se během února stala potenciálně nechtěná aplikace JS/Adware.Agent.AF. Vyplývá to z měsíční statistiky detekovaných škodlivých kódů bezpečnostní společnosti ESET. Na první příčku mezi škodlivými kódy na českém internetu se dostala vůbec poprvé. V lednu přitom nefigurovala ani v první desítce nejčastějších druhů malwaru detekovaných v ČR.

Reklama

„V případě JS/Adware.Agent.AF jde o škodlivý Javascript, který přesměrovává uživatele z napadené legitimní stránky na nechtěné, většinou reklamní weby. Společně s tím maže seznam navštívených stránek, tudíž znemožňuje uživateli návrat zpět na legitimní webovou stránku,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Další webová hrozba HTML/Adware.Agent.A, která žebříčku nejčastějších internetových hrozeb v tuzemsku kralovala v lednu, se během minulého měsíce posunula až na třetí příčku. To však neznamená, že by četnost jeho detekcí výrazněji klesala. Oproti lednu se snížila o pouhých 0,77 procentního bodu na 5,13 %. HTML/Adware.Agent. A se vyskytuje ve formě online dotazníku, za jehož vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon. Útočníci se tak dostávají k osobním údajům uživatelů, které následně zneužijí.

Obdobný trik využívají také tvůrci druhého nejčastěji zachyceného škodlivého kódu PDF/Fraud.„Jedná se o trojan, který se snaží přesvědčit uživatele, aby vyplnil a odeslal svoje citlivé osobní údaje,“ líčí Dvořák. K získání citlivých informací využívají útočníci celou řadu různých triků, uživatele například lákají na výhry v různých smyšlených soutěžích. V únoru stál PDF/Fraud za 6,56 % zachycených případů online hrozeb.

Potenciálně nechtěná aplikace JS/Adware.Agent.AF potrápila v únoru nejvíc Čechů
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejčastější internetové hrozby v České republice za únor 2019:

1) JS/Adware.Agent.AF (7,48 %)

2) PDF/Fraud (6,56 %)

3) HTML/Adware.Agent.A (5,13 %)

4) HTML/ScrInject (4,99 %)

5) JS/Adware.Agent.AA (4,58 %)

6) Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (4,05 %)

7) Win32/GenKryptik (2,77 %)

8) SMB/Exploit.DoublePulsar (2,35 %)

9) JS/CoinMiner (2,1 %)

10) JS/Redirector (1,28 %)

Zdroj: ESET

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama