premio-3010n-notebook-s-pentiem-4-m
Mobilní zařízení Článek Premio 3010N - notebook s Pentiem 4-M

Premio 3010N - notebook s Pentiem 4-M

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

26. 3. 2003 00:00 16

Seznam kapitol

1. Premio - čech se zahraničním rodokmenem 2. Technické specifikace 3. Procesor - jeho chlazení a... výměna 4. Design a provedení notebooku 5. Premio 3010N - výkony a závěr

Tato recenze je zvláštní hned z několika důvodů: jednak je první recenzí notebooku kterou na PCtuningu publikujeme, jednak se jedná o notebook, který je, v době kdy je zrovna uváděna nová mobilní platforma Intel Centrino, ještě vybaven mobilním procesorem Intel Pentium 4 - M. Obě záležitosti však mohu jednoduše vysvětlit: se stále rostoucím výkonem notebooků už bylo načase podívat se i na tento druh počítačů. Co se týče mobilních Pentií 4 - tak ty zde budou ještě hodně dlouho, zejména v nižší a střední třídě notebooků (předpokládám, že po uvedení Centrina, tyto procesory podstatně zlevní a stanou se ještě více přístupnějšími).

Reklama

Výroba notebooků rozhodně není jednoduchou záležitostí. Potvrdit to mohou nejenom technici reklamačních oddělení ale i přímo někteří uživatelé - ti totiž dobře ví, že kiksů v tomto oboru nejsou občas ušetřeny ani ty nejrenomovanější značky. Jak lze v této situaci věřit naprostému nováčkovi, navíc značce, která se zrodila v České republice? Nakolik vlastně můžeme věřit značce Premio?

Premio 3010N - notebook s Pentiem 4-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Situaci lépe pochopíme, ponoříme-li se do notebookového byznysu trochu hlouběji. Ve skutečnosti je dnes, přes nespočet nabízených značek, konstrukce notebooků docela unifikovaná (ještě větší unifikace panuje při vlastní výrobě notebooků - na stejných výrobních linkách dálného východu se často střídají vyloženě konkurenční značky). V situaci, kdy je vývoj nových modelů mimořádně nákladný, se stále více prosazuje tzv. ODM koncepce (Original Design Manufacturer). Zadavatel si vybere některý ze standardních a ověřených "podvozků" výrobce a na ten se, podle jeho přání, osadí upravená "kabina" a voilá, nový značkový model je na světě.

Premio 3010N - to jsem někde viděl...

Premio 3010N - notebook s Pentiem 4-M
i Zdroj: PCTuning.cz

K recenzi jsme obdrželi notebook Premio řady 3010N. Nemusíte být soukromým detektivem abyste po chvilce bádání zjistili, že rodištěm tohoto notebooku je známý velkovýrobce notebooků, firma Compal (v roce 2003 plánuji v Compalu výrobu téměř 4 mln. notebooků). Ještě větší překvapení vás čeká, pokud si notebook prohlédnete blíže... napadne vás "to jsem někde viděl". ano, téměř identický vzhled má například notebook Fujitsu Siemens Amilo A (jedná se sice o notebook s rozdílnými specifikacemi, "podvozek" je však určitě zcela identicky). Nakolik je tedy Premio začátečníkem nebo nejistou "českou značkou" nechám na vašem uvážení :-)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama