Přenosové rychlosti nové generace HBM3 pamětí jsou neskutečné!
Novinka Přenosové rychlosti nové generace HBM3 pamětí jsou neskutečné!

Přenosové rychlosti nové generace HBM3 pamětí jsou neskutečné!

Václav Vlček

Václav Vlček

28. 1. 2022 20:55

JEDEC konečně zveřejnil specifikace nových pamětí HBM3 a ty mají téměř dvojnásobnou přenosovou rychlost než stávající HBM2E.

Reklama
Reklama

JEDEC Solid State Technology Association je průmyslové sdružení, které navrhuje otevřené standardy pro elektroniku. A jejich poslední počin nám v nejbližších letech přinese do grafických karet téměř dvojnásobné přenosové rychlosti a zvládne až 819 GB/s. Tedy bezmála terabajt za sekundu!

Podle specifikací by měla HBM3 zdvojnásobit přenosovou rychlost na pin na 6,4 Gb/s (Giga bitů/s), což dává právě oněch 819 GB/s. Pro srovnání předchozí generace HBM2 nabízí přenosovou rychlost 3,2 Gb/s na pin, což dělá celkem 410 GB/s a vylepšená verze HBM2E pak 3,65 Gb/s, tedy 460 GB/s. Tu využívá například serverový akcelerátor Nvidia A100, o kterém jsme psali zde.

Masivní navýšení rychlosti je možné díky zdvojnásobení nezávislých kanálů paměti z osmi (HBM2) na šestnáct (HBM3). Takže díky dvěma pseudo-kanály na každý z těch šestnácti je to celkem 32 virtuálních.

A díky dalšímu skládání jader je možné ještě dále rozšířit možnosti. HBM3 podporuje 4, 8 a 12 vrstvé TSV čipy a v budoucnu by mělo jít rozšířit až na 16 vrstev. Každá vrstva pak může dosahovat kapacity od 8 do 32 Gb. Čipy HBM3 tak potom nabídnou celkově od 4 GB (4 vrstvy po 8 Gb) po 64 GB (16 vrstev po 32 Gb). Z počátku budou ale dostupné pouze moduly založené na 16 Gb vrstvách.

Nové a super rychlé HBM3 paměti ale podle všeho zůstanou doménou pouze profesionálních řešení, kde zákazníci budou ochotni zaplatit opravdu vysokou cenu. Pro herní grafiky i příštích generací jako je Nvidia Ada Lovelace nebo AMD RDNA 3 zůstanou osvědčené paměti GDDR.

To samé tvrdili i zástupci společnosti SK Hynix při loňské prezentaci HBM3, kde ukázali 24 GB s přenosovou rychlostí právě oněch 819 GB/s. Což znamená, že za jednu sekundu přenesou paměti 163 filmů v 1080p rozlišení o velikosti 5 GB každý.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning