prideleni-frekvenci-pro-mobilni-site-5g-se-v-cesku-dockame-az-v-lete-2020
Novinka Přidělení frekvencí pro mobilní sítě 5G se v Česku dočkáme až v létě 2020

Přidělení frekvencí pro mobilní sítě 5G se v Česku dočkáme až v létě 2020

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 11. 2019 15:30

Český telekomunikační úřad přesunul zahájení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v pásmech 700 a 3500 MHz z letošního podzimu na leden příštího roku. Uvedl to na svém webu.

Reklama
Reklama

Dokument ČTÚ obsahuje i předpokládaný harmonogram výběrového řízení, který s vyhlášením aukce počítá na začátku ledna 2020, s vlastní aukční fází v dubnu a s udělením přídělů k 1. červenci příštího roku, jak předpokládá rozhodnutí Evropského paramentu k autorizaci pásma 700 MHz.

Aukce má vynést kolem osmi miliard korun. Stát si od dražby slibuje příchod čtvrtého operátora a zvýšení konkurence na trhu, která by přinesla pokles cen.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí jako je autonomní řízení nebo internet věcí.

V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory.

Přidělení frekvencí pro mobilní sítě 5G se v Česku dočkáme až v létě 2020

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning