Průša přichází se svojí největší 3D tiskárnou Original Prusa XL a spouští předobjednávky
Novinka Průša přichází se svojí největší 3D tiskárnou Original Prusa XL a spouští předobjednávky

Průša přichází se svojí největší 3D tiskárnou Original Prusa XL a spouští předobjednávky

David Jiránek

David Jiránek

18. 11. 2021 17:20 1

Světově známý výrobce 3D tiskáren Josef Průša představil světu svoji zatím největší tiskárnu Original Prusa XL. Využívá konceptu CoreXY a nabízí tiskovou plochu 36×36×36 cm. K zákazníkům se dostane příští rok.

Reklama
Reklama

Rodina tiskáren Prusa se rozrůstá o třetího plnohodnotného člena. K středně velkému modelu i3 MK3S+ se přidal menší bratříček Mini+ a nově také dlouho očekávaný model XL. Ten se svým konceptem os lehce liší od přechozích modelů českého výrobce.

Konstrukce a bed

Prusa XL využívá konstrukci CoreXY. Extruder se tedy pohybuje ve dvou osách, rozměrný a těžký bed potom vertikálně. Díky tomu tvůrci nemuseli řešit setrvačnost velké a těžké vyhřívané podložky při rychlém pohybu.

Podložku vyhřívá celkem 16 segmentů o rozměrech 9×9 cm, které lze individuálně řídit. V praxi toto řešení snižuje prohýbání při ohřevu a zároveň šetří energii. Celková plocha pro tisk je 36×36×36 cm.

Průša přichází se svojí největší 3D tiskárnou Original Prusa XL a spouští předobjednávky

Nextruder

Tiskárna využívá direct-drive extruder přezdívaný Nextruder. V něm je ukrytý load cell senzor, díky kterému by tiskárna měla zvládnout vytisknout perfektní první vrstvu. Senzor se konkrétně nachází v hliníkové části chladiče a umožňuje měřit pnutí v celém heatsinku. Výsledné řešení dokáže vypočítat ideální výšku první vrstvy bez ohledu na tiskovou podložku.

Senzor dále zvládne rozpoznat zcela, nebo částečně ucpanou trysku a detekovat, zda se tisknutý objekt neodlepil od podložky. Nextruder pracuje s velkým ozubeným hnacím kolem v poměru 20:1. Vše zastřešuje nová elektronika, drivery pro krokový motor a snadno dostupné konektory.

Měnič nástrojů a další funkce

Náročnější tiskaře jistě zaujme tool changer, tedy měnič nástrojů. XL lze rozšířit až o pět nezávislých nástrojů, které se ukládají do zásobníku u strany tiskárny. Změna nástrojů je automatická a extrémně přesná díky elektromagnetům a dalším aktivním prvkům. Plně také využívá kalibrační funkce skrze load cell senzor. Tiskárna dokáže díky senzorům detekovat úspěšnou výměnu nástrojů a software od Průši bude při vydání plně podporovat výměnu nástrojů.

Průša přichází se svojí největší 3D tiskárnou Original Prusa XL a spouští předobjednávky

Tiskárna má také integrované držáky na struny stavěné na váhu 2-3 kg. Tvůrci zmiňují také kryt, který poskytne ochranu proti průvanu, což by mělo usnadnit tisknutí pomocí určitých na teplotu citlivých materiálů. Ovládat tiskárnu lze skrze novou LCD obrazovku. Tiskové podložky jsou i nadále magneticky uchycené.

Cena a dostupnost

3D tiskárny od Průši patří k těm dražším. Připlácíte si ovšem za kvalitu, podporu a nás může těšit i fakt, že jde o český výrobek. Model XL ovšem vzhledem ke konkurenci v daném segmentu není tak drahý.

 • Částečně složená verze:
  • 1 extruder: 52 990 Kč
  • 2 extrudery: 64 990 Kč
  • 5 extruderů: 93 990 Kč
 • Plně složená verze:
  • 1 extruder: 65 990 Kč
  • 2 extrudery: 79 990 Kč
  • 5 extruderů: 105 990 Kč

Na eshopu aktuálně běží předobjednávka. Záloha v každém případě činí 4 990 Kč a je plně vratná. Po zaplacení této částky se zařadíte do pořadníku. První kusy se k zákazníkům dostanou ve druhém až třetím kvartálu příštího roku.

Další doplňky k modelu XL a jejich ceny představí tvůrci před odesláním prvních kusů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning