redakce-na-cestach-microsoft-academic-roadshow-2005
Zábava Článek Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005

David Beránek

David Beránek

27. 12. 2005 01:00 7

Dne 15.12. se na Pardubické univerzitě konala poslední část "turné" od Microsoftu s názvem Academic Roadshow 2005. Tato akce má už několikaletou tradici, a tak se pojďme podívat, o co šlo. Nebojte se tento článek není žádnou chválou či káráním Microsoftu, jde hlavně o zhodnocení přenášky a nástin toho, co nás čeká.

Reklama

Co mě na celé akci snad nejvíce zarazilo, je že probíhala takřka bez jakékoliv publicity, jediné jak jste se o ní mohli dozvědět byl malý odkaz na českých internetových stránkách Microsoftu, případně na stránkách školy, nebo až v den konání díky plakátu lákajícího, hlavně na ceny.

A o čem to celé bylo? Záměr byl celkem jednoduchý, udělat reklamu na nové produkty a hlavně na to jak si výborně Microsoft vede v nové akci, která má zvýšit bezpečnost jeho řešení. Celá přednáška se skládala z pěti částí:

  1. Nejnovější technologie Microsoftu
  2. Prezentace firmy Sunnysoft a pár slov o Windows Mobile
  3. Novinky v Office System
  4. Trustworthy Computing
  5. Losování o ceny

Nejnovější technologie Microsoftu

Registrace

Na oficiálních internetových stránkách se můžete dozvědět, že je nutné se předem registrovat a to nejméně jeden den dopředu, opak byl spíše pravdou. Vzhledem k velmi malému počtu zájemců se bylo možné registrovat po celou dobu přednášky. Celkový zájem o akci byl jistě menší než organizátoři předpokládali, v přednáškovém sále pro 350 posluchačů se sešlo necelých 40 lidí z toho jich několik odešlo a někteří jiní zase dorazili takže průměrný počet posluchačů byl kolem 35.

Historie firmy Microsoft

Přednáška začala shrnutím historie firmy Microsoft, přednášející se bohužel nepředstavil takže se s vámi o jeho jméno nemohu podělit. Během 20 minut se v rychlosti probrala celá 30letá historie firmy, škoda že to byl spíše výčet úspěchů a souhrn vydělaných peněz. Po celou dobu se přednášející ptal na celkem základní otázky např. pojmenovat na fotografii Paula Allena a Billa Gatese, tedy zakladatele tehdy ještě Micro-softu, každý kdo správně odpověděl byl obdarován vypáleným DVD s předváděcími verzemi různých řešení od firmy z Redmountu, (VisualWeb Developer 2005, VisualC++ 2005, Visual C# 2005, VisualBasic 2005, SQLServer 2005, Visual J# 2005 vše ve verzích Express Edition) všechny tyto programy si můžete zdarma stáhnout z internetu a podle prohlášení i legálně kopírovat dále.

Několik důležitých dat:

  • 1975 - Založení Microsoftu
  • 1983 - MS-DOS se dostává na 35000 počítačů
  • 1985 - Uvedeny Windows 1.0
  • 1993 - Uvedeny Windows NT
  • 1995 - Uvedeny Windows 95

Něco pro studenty

Po rekapitulaci historie jsme se dostali do současnosti a do odvětví toho, jak Microsoft pomáhá studentům. Nebylo sice řečeno, že v naší zemi je to v daleko menší míře než jinde ve světě, ale stále je to alespoň něco. Za všechny uvedu jednu z nejzajímavějších a tou je tzv. Stínování manažerů, jde o to, že se vybere několik studentů, povětšinou v IT oborech a ti se přiřadí k jednotlivým manažerům a vlastně jim dělají stín, tedy chodí s nimi všude a pozorují je při práci, případně pomáhají. Z celkového pohledu je to sice přínosné, ale povětšinou se jedná o velmi malé množství, že se není příliš čím chlubit.

Windows XP Media Center Edition

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

Další částí na programu, byla předváděčka nejnovější verze Windows. Během přednášky se člověk znalý věci, nedozvěděl téměř nic nového, pro neznalé bylo ukázáno, jak velice pohodlné bude ovládat počítač dálkovým ovládáním a jak jednoduché bude pracovat se vším naráz. Na dotazy jak bude tento Operační systém spolupracovat s trochu exotickým hardware, bylo odpovězeno velmi jednoduše, pokud hardware neprojde certifikací, nebude spolupracovat. Microsoft k tomuto kroku přistoupil z důvodu studie error reportů a zpráv uživatelů, které jasně říkali, že za 90% procent všech pádu Windows, tedy tzv. "Modrých smrtí", může nekvalitní hardware a hlavně jeho ovladače.

Tento krok je dobrý zvláště pro domácí uživatele, kteří si tento systém pořizují jako např. domácí kino a nezajímá je z jakého důvodu něco nefunguje. Z mého hlediska, je to omezení, jelikož si nemohu vybrat jakým hardwarem bych chtěl osadit svůj počítač a mé zkušenosti s certifikovanými ovladači jsou spíš horší než s necertifikovanými, ale jak tomu skutečně bude to ukáže až čas. Celkově je ovládání OS pomocí dálkového ovladače vcelku jednoduché a stále více naplňuje Billovu prognózu, že počítač bude v každé části domu. Co mě ovšem překvapilo, byla naprostá ignorace nového Superbytu od Microsoftu a spol., který ukazuje kam budou technologie další roky směřovat a jedním z jeho hlavních taháků je právě Windows XP Media Center Edition. Pro případné zájemce, kteří nikdy neviděli ovládání MCE je na oficiálních stránkách připravena prezentace.

Microsoft Encarta 2005

Tohle je celkem zajímavý produkt, leč u nás prakticky neznámý. Jedná se o Encyklopedii z dílen Microsoftu, která obsahuje tisíce článků s patřičným množstvím fotografií, videí či hudebních ukázek. Hlavní nevýhodou je, počet jazyků ve kterých se vydává, jsou jen 4 a to : angličtina, němčina, francouzština a španělština. Celkově je to pěkný program, ale nijak nevybočuje ze řad jiných komerčních produktů, ale i produktů zcela otevřených např. Wikipedii (kterou píší sami uživatelé).

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

Movie Maker 2

Mnozí z vás Movie Maker znají, jelikož je součástí normální instalace Windows XP, ale řekl bych, že jen málo z vás ho používá. To se Microsoft snaží změnit a proto vydává verzi 2, která se dle mého stále více podobá poloprofesionálnímu programu Adobe Premiere, což je jedině dobře. Práce s druhou verzí je stejně jednoduchá jako dříve, ale nabízí více možností. Profesionálnímu střihu příliš neposlouží, ale na sestříhání rodinného videa z narozenin bohatě postačí.

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

MSN Desktop search

V poslední době desktopové vyhledávací produkty zažívají boom, dle mého hlavně díky angažování Googlu v této oblasti. I Microsoft si chce v přihřát svoji polívčičku, a proto vyvinul program, který má zjednodušit vyhledávání. Můžete si ho stáhnout zde. Jelikož jsem ho už před touto přednáškou zkoušel, měl jsem dotazy týkající se začlenění do systému a proč bychom měli upřednostnit řešení Microsoftu před konkurencí, bohužel dostalo se mi jen vyhýbavých odpovědí. Dle mé zkušenosti, bych vám doporučil spíše program Copernic Desktop Search, který nabízí více možností a nezatěžuje tolik systém, ale částečně složitější ovládání.

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

Mobilní technologie a prezentace firmy Sunnysoft

Tohle bylo jedno ze slabších míst přednášky, přitom je to téma, které by mohlo být velice záživné. Jednalo se o krátkou a téměř bezinformační prezentaci Windows Mobile 5, což je nový operační systém pro PDA a Smart-phony, jediné co jste se mohli dozvědět bylo, nová podpora ovládání hlasem a přítomnost SQL CE, nic více (v případě zájmu informace najdete zde). Další část byla prezentace firmy Sunnysoft, která je na našem trhu už od roku 95 a vyvíjí mobilní řešení programů (např. Sunnysoft InterWrite, který slouží pro zobrazení softwarové klávesnice), celá prezentace byla krátká a takřka bezúčelná.

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

Přestávka

Po prakticky přetrpěné přednášce následovala přestávka na občerstvení, které bylo podáváno zdarma, výměnou za lísteček, který jste dostali při vstupní registraci.

Novinky v Office System

Další část prezentace se týkala nové verze sady programů se souhrnným názvem Office prozatím bez oficiálního jména je s vývojovým označením Office 12. Pokud by vás zajímalo, proč nese označení právě Office 12 je to jednoduché, říká kolikátá je to verze např. nejnovější Office 2003 byly ve vývoji označeny jako Office 11.

Tato verze bude více pokroková oproti předešlým a to ani ne novými funkcemi, kterých moc nepřibude, ale kompletně se změní GUI (ovládací panely a celkový vzhled). Tato změna proběhla v reakci na anketu, na téma jaké funkce by přidali do nových Office. Anketa jednoznačně ukázala, že 90% co by si lidé přáli jako novinku Office obsahují, někdy již několik let. Reakce Microsoftu byla celkem pochopitelná, a začalo se kompletně předělávat ovládání, aby i prostí uživatelé měli co nejsnazší přístup ke všem funkcím. Nové GUI se týká jen některých aplikací, např. Outlooku se přeměna takřka nedotkne, ale plně se projeví v programech Word a Excel, které jsou nejvíce využívány. Největší změnou bude to, že menu bude zcela interaktivní a vždy v něm budete vidět možnosti toho, co právě děláte, např. sestavujete tabulku, tak v menu uvidíte většinu položek týkající se právě tabulek a jejich modifikací. Mnohé jistě překvapí, že celkový vzhled připomíná vizáž programů v Mac OS, uvidíme, jaké budou reakce samotných uživatelů. Jelikož bychom vás chtěli, alespoň částečně seznámit s novinkami ve způsobu práce, připravili jsme pro vás několik krátkých ukázek, jelikož věříme, že pár minut videa ukáží mnohem více než sto obrázků či tisíc slov. Jednoduchá úprava textu, Příprava textu před tiskem a vkládání tabulek a nakonec Základní práce v Excelu.

Trustworthy Computing

Jelikož byla a stále je společnost Microsoft neustále kritizována za malou bezpečnost svých produktů tak v roce 2002 vznikla iniciativa Trustworthy Computing, která se pokouší zajistit větší bezpečnost jednotlivých řešení od Microsoftu. Během přednášky bylo zdůrazněno, jak moc se v posledních třech letech Microsoft snaží o zlepšení bezpečnosti a jak sem mu to daří. I když většina těchto slov je jen nekritická chvála, musí se uznat, že se Microsoft opravdu pokouší zlepšit a většinou by si popel měli na hlavu sypat sami uživatelé. Jedním z hlavních kroků, pro obyčejné uživatele, bylo vydání Service Packu 2 pro Windows XP. Je pravdou, že byl přijat spíše rozporuplně, ale jeho zlepšení bezpečnosti je patrné. Dalším zatím vyvíjeným produktem je Windows Antispyware, tento program je bezplatně stažitelný z internetu a jak jeho název napovídá pomáhá odstraňovat a chránit OS před nechtěnými programy, o tom že je tato oblast velice palčivá hovoří i fakt, že je to nejstahovanější program od Microsoftu za celou dobu jeho existence.

Redakce na cestách - Microsoft Academic Roadshow 2005
i Zdroj: PCTuning.cz

To, že tato iniciativa opravdu funguje se Microsoft pokusil prezentovat na "výzkumu" o který se vedou spory od té doby co téměř před rokem vyšel. Jedná se o porovná stability a bezpečnosti serverového Red Hat Linuxu a Windows Server 2003, ze kterého vychází, že Windows jsou nejen bezpečnější, ale i stabilnější. Co ovšem nebylo řečeno, že Windows byl plně záplatovaný prakticky prázdný systém a Linux byl jen nainstalován a to skoro bez záplat a navíc na něj bylo nainstalováno větší množství balíčků (pro neznalé jsou to programy), které také nebyly dále záplatovány a pak se testovala stabilita i bezpečnost (je to něco podobného jako kdyby se na Windows nainstalovalo třeba ICQ a pak se díky chybě v ICQ dalo nabourat do systému). Když jsem já a několik dalších posluchačů na toto upozornili, byli jsme odkázáni na stránky samotného výzkumu, který většina z nás četla a dál s námi odmítali diskutovat, místo toho, se začaly rozdávat originální hry z dílny Microsoftu (Age of Empires III, Dungeon Siege 2, Fable), za případné neútočné otázky.

Losování o ceny

Tato část ještě více podtrhla charakter přednášky, jednalo se o to, že kdo vyplnil anketní lístek byl zařazen slosování o ceny. Vzhledem k tomu, že se losovalo mezi 40 lidmi o 6 cen (Microsoft Office pro studenty a učitele, bezdrátová sestava klávesnice a myši Microsoft Wireless Optical Desktop Elite, bezdrátová optická myš Microsoft Wireless Intellimouse Explorer, bezdrátová optická myš Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse, elektronická encyklopedie Microsoft Encarta (US), nástroj na úpravu, organizaci a sdílení fotografií Microsoft Digital Image Suite (US)), byla celkem vysoká šance něco vyhrát. Co mě opravdu zklamalo, bylo, že na některé dotazy se odpovídalo stylem, že už není čas a přitom na losování, byla, prakticky promarněna půl hodina.

Závěr a celkové pocity

Kdybych měl shrnout závěrečné pocity, řekl bych, že jsem se 4 hodiny koukal na jednu velkou reklamu na Microsoft, mnoho jsem si nesliboval, ale tohle bylo moc. Celkové pojetí bych zařadil někam mezi přednášku pro střední či základní školu. Moje doporučení pro příští rok, je, že pokud se bude Roadshow konat i na vaší škole a vy se chcete zadarmo najíst a případně něco vyhrát a přitom vám nevadí, promarnění 4 hodin vašeho času, navštivte Roadshow 2006.

PS: A nakonec jeden vtip částečně proti Microsoftu, který zde byl řečen a trochu rozjasnil přednášku: Přijde nejstarší syn Billa Gatese za tatínkem a říká mu: "Tatínku, já bych chtěl konečně poznat ten sex." A tatínek mu odvětí: "No tak to je jednoduché, vezmu tě na nějaký večírek, tam si vybereš krásnou slečnu, tu pak pozveš k jezeru a koupíš tam nějaký pětihvězdičkový hotel a zavedeš ji to prezidentského apartmá, dáš ji diamantový diadém, naliješ ji několik sklenek šampaňského a to by bylo, aby nebylo." Synek se na něj s trochu vyjeveným výrazem podívá: "A tatínku kde jsou ty letmé dotyky, zasněné pohledy, první polibky?" "No to víš, to si jen vymysleli Linuxáci, aby to mohli mít zadarmo."

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama