Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC
i Zdroj: Pctuning
Monitory Recenze Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC

Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 12. 2022 05:00 33

Seznam kapitol

1. Zmatek ve značení modelů TV 2. Specifikace a vlastnosti Samsung S95B 3. Na kabelu záleží 4. Herní výbava monitoru a nastavení
5. Pro a proti OLED, odezva panelu 6. Subjektivní hodnocení kvality obrazu 7. Závěr a hodnocení

Samsung uvedl na jaře novou verzi panelů QD-OLED, který je o generace dál, než nabízejí další výrobci. Naprosto dechberoucí obraz, HDMI 2.1 s VRR, 120Hz panel se 4K, dokonalé barvy a HDR. Cena je vysoká, ale stojí to za to!

Reklama

Skutečnost, že panely OLED jsou coby herní zobrazovač naprostá špička, která v LCD nemá konkurenci, už potvrdila řada testů prvního herního panelu QD-OLED od Alienware. Osobně jsem čekal jen na větší úhlopříčku, nezahnutý panel a plné 4K. A přesně to splňuje Samsung S95B zcela bez výjimky.

Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC
i Zdroj: Pctuning

Pokud se smíříte s velkým formátem 55", anebo přímo chcete hrát na větším panelu, budete možnostmi a obrazem této TV nadšeni. Samozřejmě, je to primárně televizor a tomu odpovídá i několik negativ. První je velikost pixelů, která je kvůli 55" úhlopříčce větší a sledování obrazu zblízka není ideální. Musíte si zvyknout mít monitor trochu dál, než jste měli dosud.

Dále jsou to celkové rozměry a stojan, který neumožňuje téměř žádné polohování. Já naštěstí využívám pohyblivé rameno s VESA, takže já si mohu i tak velký monitor nastavit dle libosti. Další negativa jsou důsledkem uspořádání barevných subpixelů RGB do trojúhelníkuu. Písmo a hrany nikdy nebudou tak ostré jako na LCD se subpixely vedle sebe, s barevným moaré se musíte smířit. Věřte, že po pár dnech si zvyknete a když budete sedět dostatečně daleko, i dřív.

Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC
i Zdroj: Pctuning

Tohle všechno ale převáží pozitiva panelu. 4K rozlišení, 120 Hz s Freesync a G-Sync, ohromné množství možných nastavení obrazu a herního zážitku, perfektní barvy a kontrast, skutečně černá a velice solidní HDR možnosti. Navíc bezproblémová implementace HDMI 2.1 a konečně funkční VRR na PS5. Tento zobrazovač má jediný skutečný problém, tím je samozřejmě cena. To ale jen na první pohled.

Samsung S95B: Nejlepší 55" panel OLED se 4K pro konzole a PC
i Zdroj: Pctuning

Jediný QD-OLED monitor na trhu od Alienware stojí přes třiceti tisíc, a stále jsou u něj problémy s dostupností. Navíc má rozlišení jen jen 3440 × 1440 a někomu může vadit prohnutí. Monitory s panely 4K OLED začínají v našich obchodech někde na 27 tisících v při úhlopříčce 48". Cena za mnohem modernější QD-OLED o velikosti 55" s příplatkem dvanáct třináct tisíc není nic tragického – aktuálně jej dokonce můžete na CZC.cz s adventním slevovým kódem pořídit za 35 991 Kč. Popravdě jde naopak o celkem zajímavou možnost, jak získat displej s panelem QD-OLED. Navíc je univerzální a můžete jej časem použít jako televizor, když budete chtít displej u počítače vyměnit za něco lepšího.

Co se nám líbí a nelíbí?

Bezkonkurenční kontrast a černá barva
Matný povrch neodráží okolí
Perfektní barvy a HDR
Nízká odezva, nízký Input lag
Solidní audio i při 4cm tenkém panelu
Obrovské možnosti nastavení pro hraní a hry
Solární ovladač
Nepřekonatelný poměr ceny k možnostem a výkonu panelu
Freesync, G-Sync, VRR, 120 Hz, HDMI 2.1
V umělém osvětlení už černá není černá
Občas zamrzá TV aplikace a je pomalá
Vyšší cena
55" už může být na monitor moc velkých
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning