skyfunk-mrc-audio-a-video-bez-dratu
PCTuning Článek

SkyFunk MRC: Audio a Video bez drátů

Kwolek Jirka
Kwolek Jirka
10. 10. 2006 01:00 22 Sdílej:

Seznam kapitol

1. TechniSat SkyFunk 2. Obsah balení, testy a závěr

"Zkuste to bez drátů, milý Marconi"... Vypadá to, že radou slavného českého vynálezce a génia Járy da Cimrmana se dnes rozhodli řídit někteří výrobci elektroniky. Jak jinak si vysvětlit zařízení, jehož účelem není nic jiného, než pouze... nahrazení drátů a kabelů. SkyFunk MRC je totiž souprava umožňující přenos A/V signálu "vzduchem" až na vzdálenost 100m.

Reklama
Reklama

Počítače jsou mým pracovním nástrojem i zálibou - před monitorem tedy trávím denně poměrně dlouhou dobu. I když znám kamarády, kteří na obrazovce počítače sledují navíc ještě filmy a video, já takovému počítačovému hard-core už dnes neholduji. Pro sledování filmů se obvykle přesouvám do obýváku, kde si s přítelkyni můžeme vytvořit odpovídající komfort a pohodu. Do nedávná jsem to ale neměl úplně "vychytané" - zahájení projekce často pokazila málo romantická technická pauza, kdy jsem musel z pracovny natáhnout kabely, kterými z počítače "tekla" video zábava, do naší TV bedny. Nic estetického, navíc ty kabely jsem často nechal ležet do dalšího dne a ony pak vadily v zavíraní dveří. Vím, mohl jsem provrtat zdi a kabely natáhnout pod podlahou - ale na to jsem docela líný, navíc si stále říkám, že v budoucnu pořídím PC i do obýváku (to je ale v nedohlednu).

A tak jsem donedávna 1 až 2x týdně tahal kabely. Tedy do okamžiku, kdy jsem narazil na sadu bezdrátového přenosu A/V signálu (přenos obrazu a stereofonního zvuku), která pracuje v pásmu 2.4GHz a která mi vytáhla pověstný "trn z paty".

Poznámka: i když zde budeme popisovat sadu přijímače a vysílače SkyFunk MRC od firmy TechniSat, na trhu je několik dalších výrobků nabízejících prakticky totéž, jen od jiných firem...

O co vlastně jde?

TechniSat SkyFunk MRC je AV vysílací a přijímací systém pro bezdrátový přenos obrazu a stereofonního zvuku a signálů dálkového ovládání.


Nenechte se mást černými okénky na vysílači a přijímači (okénka slouží pro přenos IR signálů
dálkového ovládání), přímá viditelnost není pro přenos AV signálu nutná...

Ve své základní konfiguraci (1 vysílač + 1 přijímač) nedělá SkyFunk nic jiného, než... nahrazuje přenos audio-video signálu třemi stíněnými kabely (1x video a 1+1 stereo). Pokud zakoupíte dvě (a nebo více) sad SkyFunk, můžete si v domácnosti sestavit malý bezdrátový rozvod AV signálu.

Samozřejmě použití sady se neomezuje jen na propojení počítače s televizí - je možné využít libovolného zdroje analogového AV signálu.

Poznámka: uznávám, že hudbou budoucnosti jsou datové sítě - uběhne ale dost vody, kdy se na ně připojí TV přijímače. Pro tento okamžik mi SkyFunk vyhovuje....

Jak to funguje

K vysílači (Sender) můžete, pomocí stíněných kabelů AV (žlutý, červený, bílý) nebo dodaného kabelu SCART Out, připojit nejen PC ale i satelitní přijímač, videorekordér, videokameru, DVD přehrávač nebo HDD rekordér. Analogový signál se přenáší podobně jako TV signál, jen frekvence je pro přenos obrazu netypická: 2.4GHz. Stejné "volné" pásmo se běžné používá pro přenos WiFi (802.11) - SkyFunk však využívá FM systém kódování.

Přijímač (Empfänger) AV signál vysílaný v pásmu 2.4GHz nejenom přijímá a dekóduje, ale zároveň opačným směrem přenáší signály dálkového ovládání. Pokud je k vysílači například připojený videorekordér, bude jej možné ovládat z místnosti, kde je umístěný přijímač (a televize).

Technická data

charakteristika
počet kanálů4 kanály (lze zvolit 1 - 4)
přenos signálů2x audio + video (Composite), IR signály z DO
dosah (m)30 v zástavbě, 100 ve volném prostoru
vysílač
výstupní úroveň10 dBm
vysílací frekvence2,4 - 2,4835 GHz
modulaceFM (video a audio)
úroveň Video vstup1Vss
úroveň Audio vstup1Vss
impedance Video vstup75 Ohm
impedance Audio vstup600 Ohm
napájecí napětí9 V DC, 90 mA
rozměry102x41x115 mm
hmotnost130g
přijímač
úroveň Video výstup1Vss
úroveň Audio výstup1Vss
citlivost-85dBm
vysílací frekvence pro signály DO434MHz
napájecí napětí9 V DC, 90 mA
rozměry102x41x115 mm
hmotnost130g
obsah balení
vysílač SkyFunk MRC 
přijímač SkyFunk MRC 
kabel Scart + IR doplněk (vysílač) 
kabel Scart (přijímač) 
2 ks napájecí zdroj 
návod k obsluze 


Srovnání velikosti - SkyFunk s běžnou kalkulačkou...

Pojďme se nyní podívat na obsah balení a testy...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning