spekulace-velky-maxwell-gm200-uz-pristi-mesic
Novinka [Spekulace] Velký Maxwell (GM200) už příští měsíc

[Spekulace] Velký Maxwell (GM200) už příští měsíc

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 1. 2015 16:34 45

Bude to jistý drtič výkonu, ovšem bude stát nejvíc v historii karet GeForce s jedním GPU!

Reklama
Reklama
[Spekulace] Velký Maxwell (GM200) už příští měsíc

Pozor, nic z toho, co si zde dnes přečtete není oficiálně potvrzeno, může ale nemusí jít o finální specifikace a data. První obrázek, jež se objevil na jako první čínských stránkách (kde také jinde, že?), ukazuje "Velkého Maxwella" GM200 ve finální, prodejní revizi. Jádro bylo vyrobeno v první týden října 2014. V tuto chvíli je staré téměř čtyři měsíce - tak dlouho má největší čip ve své historii Nvidia k dispozici. PCB bylo vyrobeno o dva týdny později. První Titan založený na Maxwellu tu mohl být s klidem před vánoci, nebyl pro to ale důvod (GTX 970 a GTX 980 se od uvedení prodalo milion kusů). Jádro je velké něco nad 600mm čtverečních, nese přes 8 miliard tranzistorů a disponuje 3072 CUDA jádry Maxwell. Brutální je také výbava texturovacích a ROP jednotek, podívejme se na možnou specifikaci ..

[Spekulace] Velký Maxwell (GM200) už příští měsíc

Jádro GM200 by mohlo mít 24 SMM bloků, 3072 CUDA, 192 TEX jednotek a 96 ROPs. Sběrnice pamětí je 384-bitová s taktem pamětí 7 GHz. Kapacita pamětí bude zřejmě 6GB. Jádro v takové konfiguraci bude mít zhruba o 50 procent vyšší výkon než GM204 v GeForce GTX 980. Záleží na frekvenci finálních karet. Jisté ale je, že Boost třetího jedno-čipového Titanu bude výrazně nad 1,05 GHz a výkon tedy můžeme snadno odhadnout někde mezi 35-40 procenty GeForce GTX 980. To vše je ale teorie, jádro totiž není prý aktivované celé. První herní karta (s GM200-400-A1) nemá prý aktivní všechny SMM bloky, tedy bude výkon asi nižší. Bude se tedy zřejmě opakovat situace s velkým Keplerem, kdy první Titan neměl aktivní celé jádro a plný výkon si Nvidia šetřila na pozdější uvedení.

[Spekulace] Velký Maxwell (GM200) už příští měsíc

Je jisté, že na obrázku není Quadro ani Tesla, ale GeForce. Profesionální karty mají označená jádra jinak, na 99,9 procent se na uniklých snímcích díváme na Titan v jeho čtvrté verzi (třetí s jedním GPU). Paměti ukazují specifikaci 7 GHz. Pravděpodobně jde ale o testovací kartu, s plnou kapacitou paměti a pouze digitálními výstupy na monitor. Je to ale GeForce. Vrabčák na střeše nám také zacvrlikal nějaké info o uvedení a ceně. Na trh prý karta dorazí už za několik týdnů, pravděpodobně v druhé půli února. Co nás ale nepotěšilo je cena, Nvidia prý tentokrát prolomí hranici 999 USD za jedno-čipovou kartu a bude chtít víc. Kde není konkurence, cena roste. Údajná cena tohoto Titána prý bude +/- 1200 USD. Což při nynějším kurzu dělá 29 000 Kč bez DPH, cenu s daní sem raději psát nebudu, spočítejte si ji sami - je dost drsná.

Zdroj: Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning