Superpočítač za $100 milionů
Rensselaer Polytechnic Institute včera oznámil, že za pomoci státu New York a firmy IBM postaví superpočítač v hodnotě nepředstavitelných $100 milionů. Taková investice znamená, že se nově vyrobený počítač octne mezi deseti nejvýkonnějšími na světě.
Celý systém bude umístěný na Rensselaerské půdě (NY). Počítač bude vykonávat více než 70trilionů operací za vteřinu, to umožní objevovat menší a rychlejší polovodiče nebo rozvíjet nanotechnologii. Institut, NewYork a IBM vloží do projektu $33milionu v průběhu příštích pěti let, Computational Center for Nanotechnology Innovations (jak se superpočítač bude jmenovat) se uvede do chodu do konce letošního roku.
S.A. Jackson, prezident Rensselaer Polytechnic Institute uvedl, že tento počítač spojí dohromady univerzitní a průmyslový výzkum a umožní simulovat nanotechnologické produkty. To samozřejmě uspoří čas a peníze. Centrum na půdě Institutu vytvoří odhadem 300-500 moderních pracovních míst.
Kdyby byl spuštěn dnes, byl by čtvrtý na světě. Prvenstvím se může chlubit jiný počítač též založený na Blue Gene, s 367triliony operací za sekundu.
Podle nytimes.com