Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition
PCTuning Článek

Test Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition

adam-vagner
Adam Vágner
2. 6. 2021 15:41 27 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition: parametry 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2
15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP 18. Chování boost v F1 2020 19. Boost v Metro Exodus 20. Boost ve World of Tanks 21. Spotřeba sestavy 22. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Teplota GPU 26. Průměrný výkon 27. Cena, poměr cena/výkon 28. Závěrečné shrnutí

Dnešním dnem končí embargo na výsledky testů čerstvé novinky Nvidie – GeForce RTX 3080 Ti. Nabízí špičkový herní výkon srovnatelný s extrémní RTX 3090 za výrazně lepší cenu. Teď už ji jen někde sehnat...

Reklama
Reklama

Karta dostala dvouslotový chladič s dvojicí axiálních ventilátorů, které mají po obvodu bariéru napomáhající k dosažení vyššího statického tlaku. Má hodně atypickou konstrukci, zadní ventilátor totiž není jako obvykle pod kartou, ale je osazený až za žebrováním pasivu a vzduch skrz něj nasává.

Zatímco zadní ventilátor natahuje vzduch zespodu nad kartu, ventilátor blíže k záslepce jej nasává zespod karty a vyfukuje skrz záslepku ze skříně.

Chladič má o něco více než standardních 27 cm obvyklých pro výkonné referenční karty.

Na záslepce je standardní kombinace jednoho konektoru HDMI 2.1 a tří DisplayPortů. Zaujmou ale spíše obrovské otvory pro vyfukování ohřátého vzduchu, mřížka je opravdu minimalistická.

Karta má přídavné napájení pomocí nového 12pinového konektoru Nvidie. Na standardní příkon 350 W by teoreticky měla stačit kombinace napájení ze slotu PCI Express a dvou přídavných osmipinů z redukce na 12pinový konektor.

Power limit lze ale navýšit až na 400 W, a na to už dvojice osmipinů podle specifikací nestačí. Samotný 12pinový konektor na kartě má ale zvládat výrazně více – 648 W. Prakticky by ale zdroje s kvalitní kabeláží měly stačit – je celkem běžné, že má výrobce na jednom kabelu vyvedené rovnou dva osmipiny (a průměr kabelů by tedy měl mít náležitě dimenzovaný) a dodávaná redukce má konektory s plnými piny, které snesou víc než v redukcích běžně používané lisované kontakty z tenkého plechu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning