vyhubi-windows-7-vsechen-linux
PCTuning Článek

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

Filip Eckstein
Filip Eckstein
30. 1. 2009 05:00 171 Sdílej:

Seznam kapitol

1. "Rychlejší a bezpečnější" tvrdí Microsoft 2. Instalace systému 3. "Okna" pod drobnohledem 4. Inovace příslušenství 5. Gadgety a další hračky 6. A co na to Linux?

Windows Vista se na trhu ještě ani nestačili ohřát a už tu máme další přírůstek do již tak početné rodiny operačních systémů Microsoft. Společnost zatím v rámci testování vypustila do éteru pouze omezenou betaverzi. Dnešní článek se ale nebude "sedmičkám" věnovat pouze z hlediska čistě technického,... na pomoc jsme si tentokrát zavolali Linux. 

Reklama
Reklama

Článek čerpá ze zkušeností z užívání pouze omezené betaverze systému. Veškeré závěry jsou tedy jen předčasné a nelze je považovat za objektivní predikci.

Ani ne jeden rok po započetí prodeje nejnovějšího operačního systému Windows Vista, Microsoft oznámil, že již započal vývoj dalšího, ještě novějšího systému s předběžným názvem "Seven". Jak je možné, že po několikaletém vývoji nejlepšího, nejrychlejšího a samozřejmě také nejspolehlivějšího operačního systému Microsoft na Vistu tak rychle zapomenul a s plnou vervou se pustil do vývoje ještě lepšího, rychlejšího a spolehlivějšího Windows 7? Řekl bych, že většina z vás již tuší odpověď. Ne nadarmo se totiž říká, že Vista jednoznačně patří hned za fiaskalní Millennia k nejhorším výtvorům společnosti Microsoft. Je to zkrátka systém poněkud nevhodný k použití na slabších počítačích. Nemluvě pak o tom, že rychlost a svižnost se nijak závratně neprojevuje ani na silnějších strojích. Už to je samo o sobě velmi paradoxní, vždycky jsem si totiž myslel, že funkce operačního systému spočívá v ovládání počítače a ne mojí peněženky.

Teď vás možná překvapím, cílem Microsoftu kupodivu není přinést úplně nový a přepracovaný systém s haldou novinek. Dokonce ani vzhled "sedmiček" se od Vist skoro neliší (ne-li vůbec). Visty jsou zkrátka prokleté, a tak je na snaze Microsoftu je uvést "na druhý pokus", tentokrát však vyladěnější, rychlejší, bezpečnější a stabilnější. Je totiž docela dobře možné, že nastávající éra budgetových mini netbooků disponujících pouze základními výkonnostními předpoklady, dostačující alespoň nárokům k bezproblémovému surfování po internetu, Microsoft konečně donutil přemýšlet ekonomicky (nebo si to alespoň namlouváme). Visty je prakticky nemožné na tak slabých strojích používat, a tak na scénu, tentokrát tržně, nastupuje Linux. Tomu mohou v rámci netbooků konkurovat tak akorát Windows XP, jenže ty už měly přece být dávno převálcovány novějšími Vistami. Co kdyby si třeba náhodou uživatelé linuxových netbooků na tučňáka zvykli a chtěli by ho pak používat třeba i na svých domácích a firemních desktopech? ...Microsoft by to jistě příliš netěšilo.

Vize o Windows 7

Nyní se podíváme na to, co si od Windows 7 slibuje sám Microsoft. Na svých oficiálních stránkách zveřejnil stručný seznam předsevzetí, která by měl nový přírůstek bez problémů zvládnout.

  • Nové uživatelské rozhraní a nové možnosti práce se spuštěnými aplikacemi.

  • Rychlejší start, vypínání a probuzení systému z režimu spánku.

  • Delší výdrž mobilních počítačů na baterii díky mnoha vylepšením systému.

  • Nové aplikace nebo vylepšené verze aplikací, na které jsou uživatelé systému Windows zvyklí (Kalkulačka, Sticky Notes, XPS Viewer a další).

  • Zabudovaná podpora uživatelů při správě systému a řešení případných problémů (Action Center).

  • Možnost vytvoření jednoduché domácí sítě a sdílení obsahu mezi počítači a zařízeními (HomeGroup).

  • Jednodušší práce s dalšími zařízeními díky novým možnostem systému (Device and Printers Center, Device Stage).

  • Akcelerátory, oblasti WebSlices a Visual Search v prohlížeči Internet Explorer 8 umožní uživatelům zkrátit dobu při hledání požadovaných informací. Nové bezpečnostní prvky zase zvýší zabezpečení uživatele proti případným útokům při práci v internetu.

  • Rozpoznávání češtiny při využití Tablet PC funkcionality.

  • Možnost ovládání počítače pomocí multi-touch technologie (závislé na typu počítače).

Jak sami vidíte, Microsoft si evidentně dělá největší vrásky právě s výše zmiňovanými netbooky. "Rychlejší start, rozšířená podpora Tablet PC, delší výdrž mobilních počítačů, multi-touch technologie" a mnohá další plánovaná zlepšení. Vše zkrátka nasvědčuje tomu, že Windows 7 má zaútočit právě na segment "levných" mini notebooků. Podaří se mu skutečně vytlačit tolik obávaný Linux?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning