vyhubi-windows-7-vsechen-linux
PCTuning Článek

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

Filip Eckstein

Filip Eckstein

30. 1. 2009 06:00 171

Seznam kapitol

1. "Rychlejší a bezpečnější" tvrdí Microsoft 2. Instalace systému 3. "Okna" pod drobnohledem 4. Inovace příslušenství 5. Gadgety a další hračky 6. A co na to Linux?

Windows Vista se na trhu ještě ani nestačili ohřát a už tu máme další přírůstek do již tak početné rodiny operačních systémů Microsoft. Společnost zatím v rámci testování vypustila do éteru pouze omezenou betaverzi. Dnešní článek se ale nebude "sedmičkám" věnovat pouze z hlediska čistě technického,... na pomoc jsme si tentokrát zavolali Linux. 

Reklama
Reklama
Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

Nové Windows 7 toho zkrátka moc nového nenabízejí. Dokonce ani vzhled se příliš neliší od předchozích, dříve tolik vychvalovaných, Vist.  Je pravdou, a to vážně nemohu zapřít, že i tato betaverze systému mi připadala o mnoho svižnější, rychlejší a vyladěnější, než současné Visty. Něco takového bych ale čekal spíše od příštího service packu, než od zbrusu nového systému. Stále si tedy budu stát za svým tvrzením, že Windows 7 je veskrze pouhou druhou šancí Microsoftu, jak dostat na trh mírně předělané Visty. Trnem v oku je pak této stále expandující společnosti také Open Source Software, mezi něž jednoznačně patří zejména Linux, který je v segmentu mini netbooků opravdu popularni. A proč? Za odpovědí nemusíme chodit nikterak daleko. První je zcela evidentní (a teď se jistě mnoho zatvrzelých "windowsáků" zavrtí hlavou), jde tu o celkovou cenu zařízení. Popularita mini počítačů určených zejména k surfování není totiž zapříčiněna pouze a jen jejich malými rozměry, nízkou váhou, výdrží a mobilitou, ale také - a hlavně - poměrně nízkou cenou. Notebook za pár tisíc? Beru tři! Něco takového zní zcela určitě velice pěkně, nicméně představte si v takovém levném počítači třeba Visty - cena by tak mohla vylétnou alespoň o jednu třetinu celkové tržní hodnoty zařízení. Už to tak lákavé a "budgetové" zcela určitě není... nemám pravdu? Ve výsledku pak lidé sáhnou po levnějších variantách a oželí tam dokonce i Linux, na který normálně nejsou zvyklí. A to je právě to, čeho se Microsoft tolik bojí... Klientelu Microsoft přitom neosloví ani různými gadgety, grafikou nebo vyšší výkonem, když to samé vám nabídne i Linux. A že je v případě Linuxu kompatibilita s mnoha populárními aplikacemi horší? Nevadí. Vždyť přece na takovém malém netbooků nebudete používat Photoshop nebo snad dokonce AutoCAD. Nehledě na to, Linux je stále více přizpůsobivější a zvládne ho používat i uživatel, který se celý život učil pracovat s počítačem pouze ve Windows. A jak to vypadá, když dva takové systémy vzájemně porovnáme? Celou problematiku jsem rozdělil hned do několika separovaných oblastí.

1) Bezpečnost

Virů, malware, spyware a dalšího počítačového "svinstva" se šíří internetem vskutku požehnané množství. Valná většina z nich je přitom cílena zejména na systémy s operačním systémem Windows. Zhoubný virus určený pro Linux je tak spíše kuriozitou (já sám téměř žádný neznám). Nehledě na to, propustnost síťových útoků je v případě Linuxu mírně sofistikovanější. Podobné je to i se stabilitou. Důkazem toho jsou například masivní počty serverů využívající ke svému běhu právě některý z linuxových systémů.

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

2) Vzhled a přizpůsobivost

Zde snad není, co dodat. Linux je v oblasti vzhledu velmi přívětivý a je možné ho skutečně velmi variabilně měnit a inovovat. Specialitkou je tu pak jakási konkurence Windows Aero, kterou známe po názvem Compiz Fusion (recenze zde). Tato nepochybně propracovanější sada efektů zcela jasně předčí "technologický vrchol" převratného prostorového windows managementu.

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

3) Kompatibilita aplikací a her

Ani kompatibilita jednotlivých aplikací na tom není nikterat zle. Vezmeme-li v úvahu existenci stále se zlepšujícího Wine, pomocí kterého je možné rozchodit řadu "windowsově" založených programů, v herním segmentu nám tu stále zbývá možnost pořídit si za jistý poplatek komerční Cedegu. Ta nám umožňuje hrát na Linuxu i teprve nedávno vydané hry, a to se 100% podporou. Řadu her lze však bez problému rozchodit i na Linuxu (Doom 3, GTA San Andreas, Quake IV, UT2004, Unreal 3 a mnoho dalších).

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

4) Výkon

Z hlediska výkonu je na tom Linux přece jen o něco lépe. Koneckonců má nižší nároky na hardware a kompilací vlastního jádra můžeme vyřešit řadu problémů. Poměrně mě překvapila svižnost Windows 7. Od nabootování z disku trvalo pouze 21 sekund (cílem Microsoftu je být ještě o šest sekund rychlejší), než jsem se dočkal přihlašovací obrazovky (takový výsledek mohl předčit i mnohé linuxové systémy). Také probouzení z režimu spánku je na rozdíl od předchozích verzí Windows enormně rychlé. Doufám, že tato pozitivní vlastnost nezůstane pohřbena pouze v betě...

5) Práce a kancelář

V kanceláři je použití Linuxu naprosto nejideálnějším řešením. K takové práci totiž většinou potřebujeme pouze nějakou tu sadu kancelářských programů a volný přístup na internet. Oboje Linux nabízí, a to ve srovnatelné kvalitě s Windows, do nichž si mimo systému budeme muset dokupovat také kancelářský balík Microsoft Office. Nesmíme zapomínat, že za Linux ani za balíček aplikací nevydáme v Linuxu ani korunu.

Vyhubí Windows 7 všechen Linux?

Řekl bych, že snad není mnoha slov, kterých bych mohl na závěr dnešního článkunapsat. Všechny změny v systému jsou spíše kosmetické, případně se jedná o optimalizace co měly být už v původní verzi Windows Vista. Kdyby celé sedmičky vyšly jako další Service Pack, smeknul bych před Microsoftem klobouk. Naopak platit znovu za další verzi operačního systému? To se mi opravdu moc nelíbí...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning